خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

۸۰ درصد معلولیت‌ها قابل پیشگیری است/ لزوم مناسب سازی اماکن

معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان با اشاره به اینکه ۸۰ درصد معلولیت‌ها قابلیت پیشگیری دارد، بر لزوم مناسب سازی و فراهم کردن زمینه مناسب برای استفاده معلولان از امکان رفاهی تأکید کرد.

به گزارش خط قرمز به نقل از مهر، محمود قاسم‌نژاد چهارشنبه در همایش روز جهانی معلولان که در سالن شهید فیاض بخش مجموعه تختی برگزار شد ضمن تبریک این روز و تشکر و قدردانی از برگزارکنندگان این همایش، بر لزوم ایجاد زمینه مناسب برای ارائه خدمات بهتر و تأمین تسهیلات برای معلولان تأکید کرد.

وی با بیان اینکه معلولیت پدیده‌ای است که همه جوامع با آن درگیر هستند، افزود: بر اساس آمارها ۸۰ درصد معلولیت‌ها مادرزادی نبوده و قابلیت پیشگیری دارند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان با اشاره به اینکه این موضوع هشداری برای همگان اعم از مردم و مسئولان و سیاستگذاران است، گفت: باید تسهیلات در زمینه معیشت، تردد، انجام کارهای روزانه برای این افراد فراهم شود.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم مناسب سازی امکان عمومی و سیستم‌های الکترونیکی برای بهره‌مندی معلولان، تصریح کرد: در میان معلولان افرادی دارای توانمندی، ظرفیت و استعدادهای بالا نیز وجود دارد که گاها از افراد سالم نیز بهتر عمل می کنند.

قاسم نژاد با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا استعدادها و توانمندی این افراد دیده شده و از سوی جامعه اعم از مردم و مسئولان پذیرفته شوند، تأکید کرد: حفظ کرامت انسانی و جایگاه اجتماعی معلولان حائز اهمیت است.

وی در ادامه با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در سطح کشور و استان برای حمایت از افراد دارای معلولیت، گفت: وظایف زیادی برای نهادهای ذیربط در امور معلولان تعریف شده که از مهم‌ترین این نهادها بهزیستی است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان با بیان اینکه در هر دولت دستورات و قوانین جدید برای معلولان مصوب شده است، اظهار کرد: اهتمام دولت برای حمایت از اصل قانون حمایت از حقوق معلولان و افزایش مستمری سه تا پنج برابری برای این افراد و افزایش حق پرستاری به میزان سه برابر بخشی از اقداماتی که است که در سال‌های اخیر در حمایت از این افراد انجام شده است.

قاسم نژاد با اشاره به اینکه از منظر حاکمیتی ما موظف به پیگیری امور هستیم، افزود: استفاده از ظرفیت‌های قانونی ادارات برای بهبود و مناسب سازی سازمان‌ها، ادارات و دستگاه‌ها برای تردد و همچنین ایجاد محیطی مناسب برای استفاده راحت معلولان از فضاهای دارای نشاط و تفریحی همانند پارک ها بخشی از برنامه‌هایی است که باید پیگیری شود.

وی همچنین به موضوع فرهنگ سازی از سوی رسانه ملی در زمینه برخورد و ارتباط صحیح با جامعه معلولان اشاره کرد و گفت: باید جایگاه، حقوق، منزلت و تکریم افراد دارای معلولیت را از طریق فرهنگ سازی با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و صدا و سیما ترویج و توسعه دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *