خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

۵۰ درصد یادمان‌های شهدای گیلان نیازمند بازنگری است

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان با اشاره به وجود ۵۱۶ یادمان و تابلوی شهدا در سطح ورودی شهرستان‌ها، تصریح کرد: بیش از ۹۲ درصد این یادمان‌ها قبل از سال ۸۶ نصب شده و ۱۲ سال از عمر آن می‌گذرد لذا نیمی از این یادمان‌ها نیازمند بازنگری کلی است.

به گزارش خط قرمز _عبدالله پاکاری در جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان گیلان، از تهیه طرح ساماندهی یادواره‌های شهدای استان خبر داد و اظهار کرد: همزمان با ایام بزرگداشت شهدا در اسفندماه این طرح تصویب و به فرمانداران ابلاغ می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم ساماندهی یادمان‌ها و تابلوهای شهدا در ورودی شهرهای استان، افزود: شهدا قهرمانان واقعی و الگوهای ناب فرهنگ ایثار و شهادت برای جامعه هستند و لذا این یادمان‌ها و تابلوها و تمثال‌ها می‌تواند نقش اثرگذاری در تبلیغ و ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت و شهادت در جامعه داشته باشد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان با اشاره به توریستی بودن و ورود میلیونی گردشگران به استان، گفت: با توجه به وضعیت اقلیمی و آب و هوایی گیلان ساخت تخریب تدریجی یادمان‌های شهدا در ورودی شهرها هستیم. البته قانون متولی امر نگهداری و مرمت این یادمان‌ها را مشخص کرده، اما بی‌توجهی به انجام وظایف موجب نارضایتی خانواده‌های شهدا شده است.

پاکاری با اشاره به وجود ۵۱۶ یادمان و تابلوی شهدا در سطح ورودی شهرستان‌ها، تصریح کرد: بیش از ۹۲ درصد این یادمان‌ها قبل از سال ۸۶ نصب شده و ۱۲ سال از عمر آن می‌گذرد لذا نیمی از این یادمان‌ها نیازمند بازنگری کلی است.

وی با بیان اینکه طبق قانون برنامه ششم و ماده ۱۱ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران شهرداری‌ها و بخشداری‌ها موظف به نگهداری و مرمت یادمان‌های شهدا هستند، خاطرنشان کرد: قبل از فرارسیدن تعطیلات نوروزی می‌توانیم اقدام به بازسازی، مرمت و جانمایی مجدد برخی از یادمان‌ها کنیم لذا نیازمند یک حرکت جهادی هستیم تا این کار ارزشی انجام شود.

مدیرکل بنیاد شهید گیلان، خواستار همکاری حوزه هنری گیلان در طراحی یادمان‌های هنری و به‌روز شد و گفت: استان گیلان می‌تواند در حوزه یادمان‌های شهدا در کشور نمونه باشد.

وی ضمن قدردانی از توجه ویژه استاندار و دستگاه‌های اجرایی استان جهت مشارکت ۵۰ درصدی در طرح دیدار و سرکشی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران، اضافه کرد: ۱۴ هزار ایثارگر داریم که سالانه در قالب طرح پایش سلامت و سپاس از آنها دیدار می‌شود و خروجی خوبی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *