کد خبر: 5618
تاریخ انتشار: 3/آذر/1397 - ساعت : 14:36

یک شبکه آبراه با قدمت ۱۰۰ ساله در مدرسه قدیمی فروغ رشت کشف شد

یک شبکه آبراه با قدمت ۱۰۰ ساله در مدرسه قدیمی فروغ رشت کشف شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: یک شبکه آبراه با قدمت ۱۰۰ ساله در مدرسه قدیمی فروغ رشت کشف شد.

به گزارش خط قرمز به نقل از ایسنا کارشناسان میراث فرهنگی هنگام مرمت مدرسه قدیمی فروغ رشت یک آبراه قدیمی با لوله‌های سفالی در حیاط این مدرسه کشف کردند که تخمین زده می‌ شود که بیشتر از ۱۰۰ سال قدمت داشته باشد.

وی با بیان اینکه کف مدرسه قدیمی فروغ با معماری بومی گیلان پل کوبی (تخته کوب) شده بود افزود: برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوارهای این مدرسه به شبکه گربه رو (سیستم تهویه هوا در کف) هم مجهز شده بود.

جهانی با اشاره به مرمت‌های غیر اصولی در زمان فعالیت دبیرستان دخترانه فروغ گفت: علاوه بر حذف پل کوبی، بخش خالی کف بنا شبکه گربه رو (سیستم تهویه هوا در کف) هم به طور کامل با بتن پر شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان افزود: این آبراهه مسیری برای هدایت باران از ناودان سقف مدرسه به باغچه های اطراف بود.

جهانی خاطرنشان کرد: وجود بخاری‌های چدنی داخل دیوار در همه کلاس ها و حتی راهروها یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد مدرسه قدیمی فروغ است.

به گزارش خط قرمز دبیرستان دخترانه فروغ در سال ۱۲۸۲ شمسی تاسیس شد که در ابتدا دروس کودک‌یاری و خیاطی در آن تدریس می شد. این دبیرستان با شماره ۲۴۳۷۹ در فهرست آثار ملی ثبت شد. این مدرسه بعد از انقلاب ۱۷ شهریور نام گذاری شد.

دکتر آذر اندامی کاشف واکسن وبای التور و مهکامه محصص لاهیجانی عضو هیأت رئیسه کنگره نویسندگان در مدرسه قدیمی فروغ تحصیل کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *