خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

یاداشت نگاه شهروندی / شهروندانی فعال بسازیم

یادداشت :مسعود عباس نژاد/

هرشهری دارای ویژگی های جامعه شناسی ، اقلیمی و حتی معماری مختص به خود است و مدیریت هر شهر دارای پیچیدگی های خاصی است که تنها با متخصصان ،صاحب نظران امر می تواند سیر تکاملی درست خود را طی کند.
شهررشت با قدمت دیرینه اکنون درگذر زمان و ساختارشکنی بشر قرار دارد شهری که چند سال است واژه بزرگ کلانشهر را به یدک می کشد اما این واژه چقدرمی‌تواند برای این شهر بزرگ مفید و مثمر ثمر باشد این که تنها این واژه را پیش از رشت بیان کنیم کفایت می کند یا اینکه می بایست مدل های مدیریت شهری منطبق وهماهنگ با فرهنگ بومی ، اقلیمی و زیست محیطی ارائه نماییم.
به طور اجمال می توان گفت شهر باید پویا باشد و پویایی آن تنها با ساخت المان های عظیم شهری ، اجرای برنامه های مفرح فرهنگی، اجرای پروژه های بزرگ عمران شهری ، آسفالت معابر و کفپوش پیاده رو ها نیست .
بلکه پویایی شهر به پویایی و مشارکت فعال شهروندان در مدیریت شهری وابسته است. به هر میزان که شهروندان میل به مشارکت و فعالیت شهری داشته باشند به همان میزان شهر جوان و پویا است اما نمی‌توان بی گدار به آب زد بلکه در برنامه ها و فعالیت های شهری بهره بردن از نظرات کارشناسان جامعه شناس مهندسان معمار و شهرساز و صاحب‌نظران فرهنگ و ادب ضروری و مفید است.
مدیریت هوشمندانه به مراتب موثرتر و کارآمدترازمدیریتی بر پایه اجرای تکلیف است این که مدیری تنها بخواهد مسئولیت و وظیفه خود را اجرا نماید با مدیری که تلاش دارد با خرد جمعی و برپایی علم و اصول به مدیریت بپردازد بسیار متفاوت است بلکه رضایت مردم و حفظ بیت المال شاکله اصلی برنامه‌های چنین مدیررانی با تخصص و منصف خواهد بود.

توجه انحصاری برنامه های مدیریتی زیباسازی شهری به مرکز شهر حاشیه شهرها را به بی‌نظمی و ولنگاری تبدیل می‌کند.هرچقدرحاشیه شهرها به سمت ولنگاری معماری ، سازه ای و مدیریتی پیش برود همان ولنگاری به سمت مرکز شهر نیز سوق می یابد ومی توان گفت که زیبا سازی ،ساخت سازهای شهری و مدیریت شهری می بایستی به شکل زنجیره‌ای شکل گیرد و این همان انطباق و هماهنگی است.
تحول هر شهری به دست شهروندان صورت می‌گیرد چقدر تلاش کردیم که شهروندانی فعال در مسائل شهری داشته باشیم اگربرنامه ها به سمت چنین حرکت هایی صورت گیرد مشارکت شهروندان در مناطق و محله ها در اجرای برنامه های فرهنگی و عمرانی موجب احساس مسئولیت در آنها می‌شود و موجب می‌گردد که شهروندان در حفظ سلامت و محیط پیرامون خود احساس تکلیف کنند و خود را در ساخت شهر خود موظف بدانند.
امید است که همه شهروندان رشتی خود را موظف به آبادانی وساخت این شهر بزرگ و با اصالت کوه های سربه فلک کشیده جنگل های گیلان سرسبز بدانند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *