کد خبر: 33494
تاریخ انتشار: 6/اردیبهشت/1399 - ساعت : 14:59

کرونا ۴۹۷ مهدکودک گیلان را تعطیل کرد

کرونا ۴۹۷ مهدکودک گیلان را تعطیل کرد

مدیرکل بهزیستی گیلان، با بیان اینکه شیوع کرونا موجب تعطیلی ۴۹۷ مهد کودک شهری، روستایی و حاشیه شهر شده در گیلان شده است، عنوان کرد: ادامه دار شدن تعطیلی اجباری مهدهای کودک باعث بیکاری ۲۵۰۰ نفر از بانون شاغل و تحصیلکرده خواهد شد.

حسین نحوی نژاد در شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان، با اشاره به توجه ویژه سازمان برنامه و بودجه به مهدهای کودک، اظهار کرد: مهدهای کودک با مشکلات اقتصادی فراوانی مواجه هستند.

وی با بیان اینکه بسیاری از کودکان در دوران قبل از انقلاب از آموزش مهدهای کودک و پیش دبستانی ها محروم بودند، تصریح کرد: به دنبال افزایش جمعیت شهرنشین طی چهار دهه اخیر و فراهم شدن زمینه سپردن کودکان به مراکز نگهداری، شاهد افزایش فراگیری آموزش در این سطح هستیم.

مدیرکل بهزیستی گیلان، با اشاره به نقش مهدهای کودک در پرورش استعدادها و توانایی های فکری کودکان، تصریح کرد: مهدهای کودک بازی محور هستند و کودکان در قالب بازی آموزش های لازم را برای فراگیری دانش دریافت می کنند.

نحوی نژاد، با بیان اینکه مهدهای کودک نقش مهمی در شکل گیری شخصیت آینده کودکان دارند، تصریح کرد: مهدهای کودک اقدام به ارائه آموزش های خوبی در حوزه آشناسازی کودکان با فرهنگ دینی و اسلامی می کنند؛ البته گلایه هایی نسبت به برخی از مهدها جهت ارائه آموزش های خارج از عرف وجود دارد، اما نباید مسئولیت خانواده ها را در تربیت فرزندان نادیده بگیریم و مهدکودک با کمک خانواده در مسیر آموزش و تربیت گام برمی دارد.

وی از فعالیت ۴۹۷ مهد کودک در گیلان زیر نظر سازمان بهزیستی خبر داد و بیان کرد: ۱۴ هزار و ۵۰۰ کودک شهری، روستایی و حاشیه شهر تحت پوشش این مهدها هستند؛ البته ۳۶۲ مهد شهری داریم که با پوشش ۱۱ هزار و ۳۲۸ نفری بیشتری میزان پوشش را به خود اختصاص داده است. همچنین ۱۱۵ روستامهد و ۲۰ مهد حاشیه شهر داریم.

این مقام مسئول، با بیان اینکه شیوع کرونا موجب تعطیلی ۴۹۷ مهد کودک شهری، روستایی و حاشیه شهر شده در گیلان شده است، عنوان کرد: این مهدهای کودک که آموزش و تربیت کودکان را بر عهده دارند، آسیب های جدی و جبران ناپذیری از جمله از دست رفتن کامل منابع درآمدی داشته اند لذا ادامه دار شدن تعطیلی اجباری مهدهای کودک باعث بیکاری ۲۵۰۰ نفر از بانون شاغل و تحصیلکرده خواهد شد.

نحوی نژاد، عدم تخصیص اعتبار دولتی آموزشی به مهدهای کودک را یکی از چالش ها در این بخش دانست و یادآور شد: راه اندازی مراکزی تحت عنوان خانه بازی، خانه دوست و پارک کودک با صدور مجوز ادارات غیر مرتبط و بدون رعایت پروتکل های آموزشی و نظارتی، هزینه های نابرابر و سنگین اجاره بها، لوازم کمک آموزشی و بهداشتی و بیمه کارکنان موجب رکود چشمگیری در فعالیت های مهدهای کودک شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *