کد خبر: 33832
تاریخ انتشار: 15/اردیبهشت/1399 - ساعت : 23:17

وزیر اقتصاد : بسیاری از فعالیت های اقتصادی، بخاطر کرونا با مشکلات زیادی مواجه هستند

وزیر اقتصاد : بسیاری از فعالیت های اقتصادی، بخاطر کرونا با مشکلات زیادی مواجه هستند


جلسه ستاد “مقابله با بیماری کرونای” استان اصفهان به ریاست دکتر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزیر معین این استان در حوزه مقابله با کرونا از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.


 

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر دژپسند طی سخنانی در این جلسه پس از استماع گزارش ارائه شده از سوی اعضای ستاد مقابله با بیماری کرونای استان اصفهان در خصوص عملکرد، موانع و مشکلات این ستاد اظهار داشت: برخی موارد مطرح شده توسط اعضای ستاد، در خصوص موانع کسب و کار، از طریق هیات واگذاری قابل حل است و برخی از موارد دیگر نیز از طریق وزارت اقتصاد، قابل پیشنهاد جهت بررسی و رسیدگی در هیات دولت است.
وی افزود: در عین حال، برخی موارد و مشکلات در سطح استان اصفهان و نیز سراسر کشور، اقتضای شرایط تحمیلی ناشی از بروز بیماری کرونا است.
وزیر اقتصاد گفت: به عنوان مثال ما در خصوص مالیات، ناچاریم بطور مداوم پیشنهاد امهال، برای ستاد ملی مبارزه با کرونا و شورای هماهنگی اقتصاد کشور ببریم، چون بخوبی واقفیم که بسیاری از فعالیت های اقتصادی، بخاطر کرونا با مشکلات زیادی مواجه هستند.
دژپسند ادامه داد: در برخی موارد دیگر مثل تسهیلات بانکی نیز، به فرمولی رسیده ایم که حداقل 50 درصد سپرده های استانی، صرف ارائه تسهیلات در همان استان شود و خوشبختانه بانک مرکزی هم این موضوع را بخشنامه کرده است.
وزیر اقتصاد در خصوص صادرات نیز با بیان اینکه گزارش وی در خصوص صادرات محصولات پزشکی کشور در حوزه کرونا، در هیات دولت مورد توجه و تقدیر رییس جمهور قرار گرفته است، گفت: در بحث صادرات، به دلیل برخی آثار جبران ناپذیر آن، خیلی نمی توان محدودیت اعمال کرد، چون به خوبی می دانیم، اگر بازار های صادراتی کشور از دست برود، به آسانی قابل احیاء و جبران نیست.
دکتر دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود، در خصوص سیاست های وارداتی این وزارتخانه نیز گفت: گمرک جمهوری اسلامی به دو دلیل، واردات را تسهیل می کند؛ یکی اینکه 85 درصد واردات ما کالاهای واسطه ای، سرمایه ای و کالاهای اساسی است و بدون آن، بنگاه های تولیدی کشور آسیب می بینند و دیگر اینکه در بخش کالا های اساسی نیز اگر دیر بجنبیم، ممکن است با کمبود مواجه شویم.
وی با بیان اینکه اقتصاد استان اصفهان به شدت متاثر از گردشگری است، آسیب دیدن این صنعت در ایام کرونا را موجب کسادی بسیاری از کسب و کار های مرتبط با صنعت مذکور در استان، عنوان و ابراز امیدواری کرد، با پرداخت سهمیه کسب و کار های آسیب دیده اصفهان از محل 75 هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب دولت، مشکلات آنها هر چه سریع تر سامان یابد.
وزیر اقتصاد همچنین با ابراز خرسندی از شب بدون تلفات کرونایی در شهرستان کاشان به عنوان یکی از شهر های درگیر این بیماری و روحیه بخش خواندن این آمار برای مسئولان اداری، بهداشتی و درمانی دیگر نقاط کشور، برای حل مشکلات اعتباری بخش بهداشت و درمان استان اصفهان و به ویژه این شهرستان، قول مساعد داد.
این گزارش حاکی است، در شروع این جلسه، رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گزارشی از اقدامات و خدمات درمانی ارائه شده و مشکلات اعتباری و بهداشتی این مجموعه ارائه کرد و همچنین معاون اقتصادی استانداری اصفهان، طی سخنانی، ضمن طرح پیشنهاداتی به منظور عبور از بحران فعلی، گزارشی از وضعیت اقتصادی استان در ایام کرونا، اقدامات انجام گرفته برای مقابله با این بیماری و نیز موانع و مشکلات در این راستا را ارائه کرد.

برچسب ها : وزیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *