خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

همایش روز جهانی ناشنوایان در رشت برگزارشد


همایش روز جهانی ناشنوایان در رشت با حضور دکتر حسین نحوی نژاد مدیرکل بهزیستی گیلان، محمود قاسم نژادسرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان، نادرجهان آرا مدیرکل آموزش و پرورش استان ، رئیس صندوق کارآفرینی امید آقای شیرکوند ، مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری آقای شاهکویی ، اعضای محترم شورای شهر ، رئیس آموزش و پروش استثنایی دکتر کریمی ، معاونین ، روسای شهرستانها و جمعی از ناشنوایان و کم شنوایان در سالن وزنه برداری یادگار امام رشت برگزارشد.


اشتغال معظل اصلی ناشنوایان 

دکتر حسین نحوی نژاد مدیرکل بهزیستی گیلان در ابتدای مراسم به زبان اشاره روز جهانی ناشنوایان را به حاضرین تبریک گفته و اظهار علاقه خود را به آنان اعلام داشت.

وی همچنین با اشاره به اینکه دوم  تا هشتم مهرماه مصادف با آخرین هفته سپتامبر ، هفته جهانی ناشنوایان نامگذاری شده است عنوان کرد : استفاده از زبان اشاره حق ناشنوایان است و معلولیت شنوایی به دو دلیل معلولیت سخت وطاقت فرسایی است چرا که در ظاهر فرد کم شنوا و ناشنوا ، درک معلولیت شنوایی وی برای جامعه ممکن نیست و نوعی معلولیت پنهان و خاموش به شمار می رود از سوی دیگر با معلولیت شنیداری قدرت تعامل و ارتباط با پیرامون تا 70 درصد از بین رفته ، که باعث انزوای فرد در خانواده و جامعه می شود و فرصت های برخورداری از آموزش ، بهداشت ، اشتغال و ازدواج مفید ، پویا و امکان دفاع از حقوق قانونی را از فرد می گیرد.

وی در ادامه با تاکید به اینکه در این مناسبت ها می بایست توجه رسانه ها ، خانواده و مسئولین را به این امر جلب کرد که با درک سختی های جامعه ناشنوایان تلاش کنند تا مشکلات آنان روز به روز کمتر شود .

دکتر نحوی نژاد معظل اصلی ناشنوایان را مشکل اشتغال آنان دانست و افزود : تلاش بسیاری شد تا در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان بگنجانیم که زبان اشاره هم زبان رسمی کشور است و همه ما باید به دنبال رسمیت بخشیدن به زبان اشاره باشیم ما تلاش داریم تا امسال در تمام سازمان ها و ادارات که تردد افراد ناشنوا زیاد است ؛ شرایظی ایجاد شود که حداقل در شعبات اصلی یک رابط ناشنوا وجود داشته باشد.

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به وسعت دایره خدمت رسانی سازمان بهزیستی به جامعه ناشنوایان عنوان داشت : بهزیستی خدماتی همچون غربالگری شنوایی ، کاشت حلزون ، آموزش ، خدمات گفتاردرمانی ، وسایل کمک توانبخشی ، امور دانشجویی و … را برعهده دارد.

وی آمار نوزادانی که تحت غربالگری شنوایی در سال 97 قرار گرفتند را 24 هزار نفر اعلام نمود .

ناشنوایی معلولیتی خاموش و پنهان

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان با تاکید بر ضرورت توجه همه مدیران دستگاه های اجرایی برای کمک به جامعه معلولان از جمله ناشنویان گفت: رسیدگی ، توجه و تلاش برای رفع مشکلات ناشنوایان مسئولیت اجتماعی همه ما است.

محمود قاسم نژاد  با اشاره به این که بر اساس آمارها دو درصد افراد جامعه بنا به دلایلی دچار معلولیت هستند، افزود: ناشنوایی معلولیتی خاموش و پنهان است، بنابراین مسئولیت اجتماعی ماست که به ناشنوایان کمک کرده و اثربخشی آنها را در جامعه افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر چه ناشنوایان از یک حس محرومند اما قابلیت ها و توانمندی های قابل توجه دارند که شناسایی ناشنوایان موفق و دارای توانمندی های خارق العاده و به منصه ظهور رساندن استعدادهایشان وظیفه ماست که همه بایستی در این باره کمک کرده و یاریگر بهزیستی باشند.

قاسم نژاد با اشاره به برخورداری بسیاری از ناشنوایان از مدارک دانشگاهی خاطر نشان کرد: این ناشنوایان بایستی در سمت های مناسب با وضعیت جسمی شان به کار گرفته شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان نیز در این همایش با تبریک فرارسیدن روز جهانی ناشنوایان در سخنانی بیان داشت: در شناسایی و جذب کودکان لازم التعلیم در مدارس استثنایی بایستی دقت نظر داشته باشیم.

نادر جهان آرای  تصریح کرد: مشارکت بیشتر خیرین و اولیاء با آموزش و پرورش و بسترسازی برای امر آموزش به ویژه برای دانش آموزان استثنایی، کاری مقدس است.

وی  با یاداوری  کار بزرگ جبار باغچه بان بنیان گذار اولین کودکستان و مدرسه ناشنوایان ایران در تبریز اضافه کرد: با این اقدام باغچه بان و با تلاش های انجام گرفته تاکنون، زمینه آموزش ناشنوایان فراهم است.

گفتنی است در این مراسم رونمایی از فرش پیک صلح 7 با حضور مقامات حاضر انجام پذیرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *