کد خبر: 5197
تاریخ انتشار: 27/آبان/1397 - ساعت : 23:04

نگاهی به مقوله کارآفرینی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان

نگاهی به مقوله کارآفرینی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان

بزرگترین رویداد کارآفرینی حوزه سلامت شمال کشور به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و با حضور دانشجویان، اساتید، کارکنان و افراد صاحب نظر این عرصه، در دانشکده پزشکی رشت برگزار شد.

به گزارش خط قرمز ، دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک- رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، زمانی که سکان ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان را بر عهده گرفت، کسی فکر نمی کرد که در فاصله زمانی کوتاه، چنین برنامه ها و ایده های نوینی برای ارتقای حوزه سلامت گیلان رقم بخورد. وی در شرایطی دانشگاه را تحویل گرفت که این دانشگاه از نابسامانی های گسترده مالی و اداری رنج می برد، رییس دانشگاه همواره در صحبت های خود بر برنامه محور بودن خود و تیمی که باید با وی همراه باشند، تاکید داشت.

دکتر یوسف زاده چابک، در اوایل سال 95 برنامه استراتژیک خود را برای برون رفت دانشگاه از حالت خمودی و سنتی رو نمایی کرد. وی در این برنامه بر موضوعاتی مهمی چون مدیریت دانش و کار آفرینی تاکید نمود. رییس دانشگاه تقریباً در تمامی جلسات رسمی و غیر رسمی برنامه استراتژیک دانشگاه علوم پزشکی گیلان را تبیین نمود و با انتشار کتاب راهبردی و توزیع آن در سازمان ها و ادارات استان، این برنامه را به دیگران معرفی کرد و خواستار مشارکت و همراهی سایر ذی نفعان دانشگاه برای استقرار این برنامه شد. در این راستا، حرکت در مسیر مرزهای دانش و تحقق شاخص های دانشگاه نسل سوم، در سرلوحه فعالیت های دانشگاه علوم زشکی گیلان، قرار گرفت.

شکل گیری و اثربخشی دانشگاه کارآفرین، بدون توسعه نظام مند آموزش کارآفرینی و مهارت آموزی موثر دانشجویان، استادان، مدیران و کارکنان و تقویت ویژگی های کارآفرینی منابع انسانی دانشگاه، امکان پذیر نیست. بنابراین، یکی از وجوه و منظرهای کلیدی دانشگاه نسل سوم (کارآفرین)، توسعه مهارت های شغلی، حرفه ای و شایستگی ها و توانمندسازی دانشجویان و استادان همسو با فرایند توسعه ملی و حل مسایل جامعه به روش علمی است. در این خصوص، گنجاندن واحد کار آفرینی بر واحدهای درسی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان از اهمیت ویژه ای بر خوردار بود که با همت مسوولان دانشگاه این مهم به انجام رسید. بی شک فقط با گنجاندن درس کار آفرینی نمی توان به دانشگاهی کار آفرین بدل شد و لازمه تحقق این مهم، داشتن دانشجویانی فعال، خلاق و ایده پرداز است. که در جهش دانشگاه به دانشگاه های نسل سوم اثر گذار هستند.

در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مسیری را در پیش گرفته است تا دانشجویان این دانشگاه پس از فارغ التحصیلی به دنبال پیدا کردن شغل در ادارات دولتی نباشند، بلکه با خلاقیت و نوآوری شرایط اشتغال دانشجویان سایر دانشگاه ها را نیز فراهم نمایند.

گیلان دارای منابع غنی و زیر ساخت های مناسب برای اشتغال زایی است
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بزرگترین رویداد کارآفرینی حوزه سلامت شمال کشور نیز، در حالی که از توسعه فعالیت های بین المللی این دانشگاه سخن می گفت، اظهار داشت: در حال حاضر، بالغ بر 10 میلیون فارغ التحصیل و 5 میلیون دانشجوی در حال تحصیل در کشور وجود دارد، که این افراد فرهیخته، تعدادشان از جمعیت کشور نروژ هم بیشتر است، پس چرا نباید به یک شکوفایی علمی دست پیدا کنیم و چرخ های اقتصادی کشور را به حرکت در آوریم. وی با اشاره به برگزاری نشست خود و پرفسور سمیعی (نشست ماه جاری در آلمان)، بر توسعه فعالیت های بین المللی و بین رشته ای، تاکید کرد: گیلان دارای منابع غنی و زیر ساخت های مناسب برای اشتغال زایی است.

پرفسور سمیعی در مهر ماه سال 95 در مراسم آغاز به کار دانشگاه های گیلان، که در دانشکده پزشکی رشت برگزار شده بود نیز بر این نکته تاکید داشت: ایران دارای منابع انسانی بسیار غنی است و ایرانیان در برخورداری از هوش و ذکاوت در جهان بی‌نظیرند. وی بر این باور بود که جامعه ایران نیازمند فناوری های جدید است و با فناوری های جدید است که می‌توان کار ایجاد کرد.

به گزارش خط قرمز دکتر یوسف زاده خاطر در این رویداد نشان کرد: بسیاری فکر می کنند ثروت واقعی یک کشور در منابع زیر زمینی و موهبت های خدا دادی ای نهفته است که در آن کشور وجود دارد، اما ما بر این باوریم که ثروت اصلی در ذهن خلاق جوانان این کشور نهفته است و ما می توانیم با تکیه بر جوانان و ذهن خلاق آنها آینده این کشور بسازیم.

وی اولین رویداد “استارتاپ ویکند” (Startup Weekend) در حوزه پزشکی و سلامت شمال کشور را برای آشنایی دانشجویان با شاخص های دانشگاه نسل سوم عنوان کرد و آن را بستر مناسب برای شکوفایی هر چه بیشتر استعدادهای دانشجویی دانست. دانشجویان با استقبال خود از این رویداد بزرگ، نشان دادند که باید سیاست‌گذاران کشور نگاه خود را تغییر داده و از وجود دانشجویان در مسایل کلان کشور بیشتر بهره ببرند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی خودباوری را یکی از مهمترین مولفه ها برای کارآفرینی و توسعه دانشگاه ها می داند و تاکید می کند: باید از تفکر سنتی فاصله بگیریم تا بتوانیم ذهن و فکر خود را تغییر دهیم و به ایده هایی که در ذهن داریم باور داشته باشیم و تمام توان خود را برای عینیت بخشیدن به آن ایده صرف نماییم.

وی با اشاره به منابع دولتی و ظرفیت هایی که در دانشگاه ها فراهم است، گفت: باید ارتباط دولت، دانشگاه و بخش خصوصی شکل بگیرد و تا زمانی که این مثلث ارتباطی تشکیل نشود امکان این که دانشگاه ها بتوانند با شتاب به سمت دانشگاه نسل سوم حرکت کنند، مقدور نمی باشد.

دکتر یوسف زاده با تاکید بر این که ما در باور خود به این مهم رسیدیم که در مرحله گذر هستیم، یادآور شد: قطعا” عبور موفق از این گذر، نیازمند یک عزم جمعی است.

از طریق علم، می توان به ثروت ملی دست یافت

وی تاکید کرد: هنوز دانشگاه های کشور در استراتژی ها و باورهای خود به این مرحله نرسیده اند که از طریق علم، می توان به ثروت ملی دست یافت کما این که در مسایل نظامی به این باور رسیده ایم. بی شک ایران این ظرفیت و توان را دارد که در بالاترین مرزهای دانش و بالاترین سطح تکنولوژی فعالیت کند.

همه این برنامه ها در راستای دانشگاه های نسل سوم و رسیدن به یک دانشگاه کار آفرین در حال انجام است که گنجاندن دو واحد درسی کسب کار به صورت انتخابی در دانشکده ها می تواند این مسیر را هموار کند، نعمتی ادامه داد: در حال حاضر این درس به صورت پایلوت در دانشکده داروسازی در حال اجرا است و به نظر می رسد که به زودی در سایر دانشکده ها نیز تسریع پیدا کند.

طی 3 روز متوالی اولین رویداد “استارتاپ ویکند” (Startup Weekend) در حوزه پزشکی و سلامت شمال کشور، با حضور دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی گیلان، مازندران، اراک، تهران، اصفهان، شیراز، زنجان و یک تیم دانش آموزی استعدادهای درخشان گیلان، در دانشکده پزشکی رشت برگزار شد و در این رویداد بزرگ 68 ایده خلاقانه از سوی دانشجویان و دانش آموزان ارایه شد و طی آن 15 ایده با رای حاضران و داروران، به عنوان ایده های برتر انتخاب شدند. در این خصوص، حضور تیم روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به عنوان تنها تیم کارمندی دانشگاه ها حایز اهیمت بود. این تیم توانست با ارایه یک ایده خلاقانه در لیست 5 ایده برتر این رویداد کارآفرینی قرار گیرد و مقام سوم این رویداد دانشگاهی را از آن خود کند.

رتبه های برتر این استارتاپ ویکند حوزه سلامت شمال کشور

به ترتیب:گروه a wake رتبه اول، گروه کاربینو رتبه دوم ، امداد آپ – گل آرام و جان ساق رتبه سوم مشترک را به دست آوردند.
پی نوشت: از دانشگاهی که شعار مسوولانش همواره بر برنامه ریزی، دانش محوری و رسیدن به دانشگاه های نسل سوم استوار است، دور از انتظار نیست که در طول 3 سال با تکیه بر برنامه راهبردی، بتواند از جایگاه 63 به رتبه 13 ارتقاء پیدا کند. دانشگاهی که در 3 سال قبل، حتی یک شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت نداشت و در طی این مدت که برای ارتقای علمی زمان زیادی هم نیست، بتواند با ایجاد و راه اندازی 7 واحد دانش بنیان، 40 هسته و شرکت فناور، یک مجتمع فناوری های پیشرفته پزشکی و 3 مرکز رشد 50 پله جایگاه خود را در بین دانشگاه های همطراز ارتقاء دهد.
گفتنی است: هدف استارتاپ ویکند آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است. اما جدای از هدف آن شما در این گونه گروه ها یاد می گیرید چگونه درست فکر کنید و ایده خود را در جهتی درست و عملی شدن رشد دهید. با افراد و شریک های جدیدی آشنا شوید که می توانند در پیشبرد ایده شما یا سرمایه گذاری روی آن به شما کمک کنند. حال دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با تکیه بر دانش محوری و برنامه محوری خود اقدام به برگزاری نخستین رویداد استارتاپ ویکند حوزه سلامت در شمال کشور نمود، تا علاوه بر آشنا کردن دانشجویان و علاقه مندان به این حوزه، راه را برای رسیدن به دانشگاه های نسل سوم و کار آفرین در استان فراهم نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *