کد خبر: 14207
تاریخ انتشار: 3/فروردین/1398 - ساعت : 00:37

مراکز توانبخشی معلولان و سالمندان گیلان خانواده محور می شوند

مراکز توانبخشی معلولان و سالمندان گیلان خانواده محور می شوند

مدیرکل بهزیستی گیلان توسعه مراکز روزانه توانبخشی بیماران را اولویت و سیاست بهزیستی گیلان اعلام کرد و گفت : سیاست ما خانواده محور شدن مراکز توانبخشی ونگهداری معلولان و سالمندان است که سالمندان در محیط خانه نگهداری شوند.


به گزارش خط قرمز ، دکتر محمدرضا پارسی در حاشیه بازدید رئیس دفتر ریاست جمهوری ازآسایشگاه معلولین و  سالمندان رشت به تشریح وضعیت توانبخشی بهزیستی گیلان پرداخت و گفت : ۴ هزار و ۲۰۰ معلول ، سالمند ، معلولان ذهنی جسمی و حرکتی و بیماران مزمن روانی تحت پوشش بهزیستی گیلان قرار دارند که از این تعداد ۱۳۰۰ سالمند وابسته به تخت هستند و ۲۵۰۰ نفر در مراکز توانبخشی گیلان نگهداری می‌شوند.

وی تصریح کرد : آسایشگاه معلولان و سالمندان رشت به دلیل سابقه و قدمت از مهمترین مراکز نگهداری سالمندان و معلولان گیلان محسوب می شودکه ۴۵۰ نفر از معلولان و سالمندان در این مرکز نگهداری می شوند و برای بهزیستی گیلان این مرکز حائز اهمیت است.

وی تکمیل ساختمان جدید الاحداث آسایشگاه معلولان و سالمندان رشت را از پروژه‌های مهم بهزیستی گیلان اعلام کرد و گفت :برای ساختمان جدید الاحداث معلولان و سالمندان رشت بهزیستی گیلان سال قبل ۱۳۰۰ میلیون تومان از طریق سازمان برنامه و بودجه اختصاص داده ایم که تاکنون ۲ میلیارد تومان برای این ساختمان هزینه شده است و تلاش ما این است که بتوانیم در کمترین زمان این ساختمان بزرگ را به افتتاح برسانیم و در نظر داریم که بخش توانبخشی که شامل فیزیوتراپی ، کاردرمانی ، گفتاردرمانی، شنوایی سنجی و بینایی سنجی است را مجهز و تکمیل نماییم تا بتوانیم علاوه بربیماران مقیم آسایشگاه رشت به دیگر ییماران خدمات درمانی ارائه نماییم .
وی با بیان اینکه ۳۷ مرکز شبانه روزی توانبخشی با 2 هزار و 500 بیمار در گیلان فعال است ، افزود : از این تعداد 13 مرکز شبانه روزی سالمندان ، 3 مرکز روزانه  سالمندان ، 6 مرکز روانی با 300 بیمار و 16مرکز بیمار ذهنی می باشند که در بخش توانبخشی و نگهداری خدمات ارائه می دهند .

دکتر پارسی توسعه مراکز روزانه توانبخشی بیماران را اولویت و سیاست بهزیستی گیلان اعلام کرد و گفت : سیاست ما خانواده محور شدن مراکز توانبخشی ونگهداری معلولان و سالمندان است که سالمندان در محیط خانه نگهداری شوند.

دکتر پارسی با بیان اینکه گیلان پیرترین استان کشور است ، افزود : گیلان تنها استانی است که بیش از 12 درصد از جمعیت سالمند کشور را دارد و این مشکل در سال های آتی بیشتر خواهد شد و تلاش ما این است که از توسعه مراکز نگهداری بزرگ جلوگیری کنیم و مراکز روزانه را تقویت و موجب شویم که سالمندان در خانواده حضور بیشتری داشته باشند تا از تقویت روحی بیشتر بهره ببرند .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *