کد خبر: 7073
تاریخ انتشار: 21/آذر/1397 - ساعت : 23:01

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان: هموطنان مقیم خارج از کشور می‌توانند از پوشش تامین اجتماعی برخوردار شوند

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان: هموطنان مقیم خارج از کشور می‌توانند از پوشش تامین اجتماعی برخوردار شوند

مدیرکل تامین اجتماعی استان‌گیلان گفت: ایرانیان خارج از کشور با انعقاد قرارداد مشاغل آزاد از تعهدات تامین‌اجتماعی برخوردار می‌شوند.

به گزارش خط قرمز ، جمیل حق‌پرست مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان بیان کرد: توسعه و گسترش پوشش‌های بیمه‌ای برای تمامی هموطنان در گروه‌های مختلف از جمله اهداف همیشگی سازمان به‌منظور بسط و ترویج در آجاد جامعه است که در یک‌دهه اخیر به‌صورت ویژه در دستور کار تامین اجتماعی بوده است.

وی با اشاره به اقشاری همچون رانندگان، خادمین مساجد، قالی‌بافان، کارگران ساختمانی، مددجویان کمیته امداد، زنان خانه‌دار و … که در اشکال مختلف بیمه‌ای تحت پوشش قرار دارند، اظهار داشت : بیمه اتباع خارجی و همچنین ایرانیان خارج از کشور ازجمله دیگر تمهیداتی بوده که در این راستا صورت گرفته است.

مدیرکل تامین اجتماعی افزود: تمامی هموطنان مقیم خارج از کشور که تمایل به برخورداری از پوشش تامین اجتماعی داشته باشند می‌توانند با انتخاب یکی از نرخ‌های ١٦ درصد (بازنشستگی و فوت) یا ٢٠ درصد(بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی) در قالب مشاغل آزاد نسبت به انعقاد قرارداد با شعب تامین اجتماعی اقدام کنند. براساس قانون ٢ درصد از قرارداد مذکور برعهده دولت است.

جمیل حق پرست پیگیری امور قانونی از طرف وکیل و انجام فرایندهای دریافت فیش و واریز از طریق اینترنت را نیز از بسترهای تمهیداتی برای این گروه از هموطنان برشمرد. براین اساس تمامی افراد شاغل و غیرشاغل در خارج از کشور که فاقد پوشش توسط نظام بیمه‌ای هستند در صورت داشتن شرط سنی بین ١٨ تا ٥٠ سال می‌توانند از این خدمت بهره‌مند شوند.

وی افزود: افرادی که دارای بیش از ١٠ سال سابقه بیمه‌ای نزد سازمان تامین اجتماعی باشند از شرط سنی معاف هستند.همچنین درصورتی که فرد به ازای هر سال افزایش نسبت به ٥٠ سال سن، دارای سابقه بیمه نزد تامین اجتماعی باشد امکان برخورداری و انعقاد قرارداد فراهم است.

حق‌پرست گفت: متقاضیان باید از طریق وکالت‌نامه قانونی که به تایید کنسولگری‌ها یا نماینده وابسته کار ایران رسیده نسبت به ثبت درخواست خود در شعب تامین اجتماعی اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *