کد خبر: 33620
تاریخ انتشار: 10/اردیبهشت/1399 - ساعت : 18:23

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان: آب شرب شهری گیلان استاندارد است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان: آب شرب شهری گیلان استاندارد است


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان گفت: آب شرب شهروندان از نظر پارامترهای مورد پایش مطابق با استاندارد کشور و مطلوب است.


محسن حسینی گفت: نظارت بر تأمین کیفیت و بهداشت آب شرب و اجرای استانداردها و قوانین ملی مرتبط با آن و دفع پساب بهداشتی از اهداف اصلی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان است.

وی با اشاره به جمعیت تحت پوشش خدمات آبرسانی این شرکت، افزود: ۹۹.۹۳ درصدجمعیت شهری و ۷۷.۳۲ درصد جمعیت روستایی استان از خدمات آب شرب بهداشتی بهره‌مند هستند.

حسینی ادامه داد: آب شرب بهداشتی در استان گیلان از طریق چاه و چشمه های پراکنده به صورت فعال و رزرو و همچنین منابع سطحی از جمله سد آیت ا… بهجت، چشمه سفیدآب و رودخانه بهارستان و سپیدرود تامین می شود.

وی ادامه داد: پس از استحصال آب از طریق منابع زیرزمینی و سطحی، باتوجه به شرایط نوع آب و به منظور ارتقای کیفی آب در حد استاندارد کشوری و بین المللی، با بهره برداری از ۱۳ تصفیه خانه در سطح استان فرایند تامین آب شرب بهداشتی انجام می گیرد و در مجموع آب با بالاترین حد کیفیت استاندارد به شبکه توزیع منتقل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان افزود: نتایج این آزمون ها کیفی آزمایشگاههای کنترل کیفی شرکت نشان می دهد که آب شرب شهروندان از نظر پارامترهای مورد پایش مطابق با استاندارد کشور و مطلوب است.

وی با تأکید بر لزوم ارتقاء کیفیت آب در خدمات رسانی مناسب تصریح کرد: به منظور ارتقای کیفیت آب شرب، هر ساله شرکت آب و فاضلاب استان گیلان مطابق دستور العمل های کشوری با تدوین و اجرای برنامه شستشوی مخازن و شبکه توزیع،   نسبت به تخلیه رسوبات از شیرهای تخلیه و شستشوی شبکه توزیع اقدام می کند.

حسینی گفت: با اتمام ساخت و وارد مدار شدن پروژه عظیم فاز دوم تصفیه خانه بزرگ استان  در تابستان سال ۹۹ و افزایش ظرفیت تولید تا شش مترمکعب در ثانیه، منجر به ارتقاء کیفیت آب شرب ۱۴ شهر و بسیاری از روستاهای استان گیلان می شود و جمعیت شهری و روستایی بیشتری از مردم استان گیلان از آب تولیدی تصفیه‌خانه برخوردار می شوند.

حسینی با اشاره به بافت زمین شناسی منطقه و بالا بودن غلظت یون آهن و منگنز در منابع آبی زیرزمینی مناطق جلگه‌ای استان گفت: ایجاد طعم و رنگ قهوه‌ای آب به دلیل مجاورت آب استحصالی از چاه های این مناطق با هوا است و با بهره‌برداری از فاز دوم تصفیه خانه بزرگ و پروژه‌های اجرای خطوط انتقال آب، بیشتر چاه ها در مناطق جلگه ای از مدار بهره برداری خارج خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *