کد خبر: 10145
تاریخ انتشار: 2/بهمن/1397 - ساعت : 15:43

فرجام سد لاسک در گیلان

فرجام سد لاسک در گیلان

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: احداث هرگونه سد هميشه با اما و اگرهايی همراه است.

به گزارش خط قرمز ، در شرایطی که به اذعان رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تالاب بین المللی انزلی نفسهای آخر را می کشد و جنگلهای هیرکانی در خطر انقراض قرار دارند سخن از احداث سدی می‌رود که صاحب نظران آن را عامل نابودی تالاب و بخشی از جنگلهای هیرکانی می‌دانند.

قرار است این سد با ارتفاع 63 متر، عرض 750 متر و طول 3600 متر با یک هزار میلیارد تومان اعتبار بر روی رودخانه امامزاده ابراهیم در شفت احداث شود. به گفته نماینده مردم فومن و شفت 40میلیارد تومان از این اعتبارات فایناس بوده و در تعهد پیمانکار قرار دارد.

گرچه نیت برنامه ریزان برای ساخت این سد خیر است اما به گفته کارشناسان عالی رتبه این طرح فاقد پیوست زیست محیطی موجه و علمی و عامل تخریب تالاب، جنگلهای هیرکانی و محیط زیست منطقه است.

طرح احداث سد لاسک سال‌ها پيش آغاز شده است

قربانعلي محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در این خصوص با بیان اينكه مجوز احداث سد مخزني لاسك در آذرماه سالجاري صادر شده است، گفت: طرح احداث اين سد مخزني سال‌ها پيش آغاز شده و اولين گزارش ارزيابي اثرات زيست محيطي آن توسط مهندسين مشاور آساراب تهيه و در سال ٨٩ از سوي شركت سهامي آب منطقه اي به عنوان مجري طرح به حفاظت محيط زيست گيلان ارسال شد.

وی افزود: اين گزارش به دليل تخريب بيش از 170 هكتار از پهنه جنگلي محدوده مخزن سد و ضرورت بازنگري، با مخالفت دفتر ارزيابي سازمان حفاظت محيط زيست روبرو شد و شركت سهامي آب منطقه‌اي در سال 92 نسبت به تهيه گزارش ارزيابي زيست محيطي توسط مهندسين مشاور يكم و با مشخصات جديد اقدام کرد، اما اين گزارش نيز به دليل تخريب 198 هكتار از اراضي جنگلي و مغروق شدن شش روستا و جاده هاي دسترسي و همچنين عدم معرفي گزينه مكاني جديد مورد موافقت سازمان حفاظت محيط زيست قرار نگرفت.

محمدپور ادامه داد: با معرفي مكان جديد احداث سد لاسك توسط مهندسين مشاور يكم در سال 94 و ارائه گزارش ارزيابي جديد توسط مجري طرح، روند بررسي مجدد اين گزارش در كارگروه ارزيابي آغاز و كارشناسان مربوطه پس از چندين جلسه در كارگروه‌هاي استاني و ملي، اطلاعات و مستندات ارائه شده را كافي ندانسته و اين گزارش جهت رفع نواقص و ابهامات مطروحه عودت داده شد كه نهايتا در مرداد ماه 96 گزارش تكميلي توسط مشاور طرح تهيه و به حفاظت محيط زيست گيلان ارسال شد.

وی خاطرنشان کرد: كميته ارزيابي سازمان محیط زیست کشور در 23 آبان ماه 96 با حضور كارشناسان سازمان حفاظت محيط زيست و اعضاي كارگروه ماده ٢ سازمان برگزار و پس ازبررسي دقيق گزارش اصلاحي، سه موضوع شامل، اخذ نظريه شفاف سازمان جنگل ها و مراتع در خصوص نحوه جبران خسارت و ساز و كار احياء، اخذ مقادير تخصيص جديد با اولويت تامين آب شرب از وزارت نيرو، و بررسي اثر گذاري اجراي سد بر كيفيت آب تالاب انزلي و پيامدهاي اكولوژيكي آن را مد نظر قرار داده و خواستار پاسخ صريح و شفاف در اين زمينه شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان افزود: در ادامه پس از تشكيل جلسات متعدد كميته ارزيابي ملي و اخذ نظرات خواسته شده از وزارت‌خانه‌ها و سازمان هاي مربوطه، صدور مجوز احداث سد لاسك منوط به اخذ تعهد نامه رسمي از مجري طرح شد و در نهايت پس از اخذ اين تعهدنامه، مجوز احداث سد لاسك در مورخ يكم آذرماه سال جاري به شماره5024/4-20/97/ص  صادر شد.

احداث هرگونه سد هميشه با اما و اگر هايي همراه است

وی ادامه داد:طی این گزارش احداث هرگونه سد هميشه با اما و اگرهايي همراه بوده و طرفداران محيط زيست با ابراز نگراني از پيامدهاي زيست محيطي آن با احداث و ساخت سدها مخالفت مي‌كنند. در اين بين كارشناساني هم هستند كه احداث سد را نه تنها مغاير با محيط زيست نمي‌دانند بلكه معتقدند اگر سدي با مطالعه و ارزيابي اثرات زيست محيطي آن اجرا شود مي تواند تا حدود زيادي مشكلات زيست محيطي آنهم در شرايط ويژه كشور را به منظور مديريت منابع آبي مرتفع کند.

محمدپور گفت:با احترام به همه نظرات موافق و مخالف دوستداران و حاميان محيط زيست ، ضمن استقبال از اين نظرات خود را موظف به رعايت قوانين و مقررات مربوط دانسته و با هرگونه اقدامي كه منجر به تخريب محيط زيست شود، مخالفت مي كنم.اما ساز و كار تصميم گيري در مورد اجراي پروژه‌هاي بزرگ مشخص شده و هميشه مي تواند با درصدي از خطا روبرو باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *