خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:ناکارآمدی و ضعف مدیریتی موجب فساد در جامعه شد


عضو کمسیون امنیت ملی مجلس با بیان این‌که “همه ما نگران اتفاقات مفسده‌انگیز جامعه‌ایم” گفت: صرف نظر از ریشه این اتفاقات در ناکارآمدی و ضعف مدیریتی، در سال‌های اخیر تعداد و حجم مفاسد سازماندهی‌شده و تشکیلاتی همراه با رانت‌ زیاد شده است.


 سیدعلی آقازاده  در نشست با اصحاب رسانه استان گیلان در حسینیه شاهد و ایثار رشت ضمن تبریک روز خبرنگار و فرارسیدن عید غدیر و عید ولایت اظهار داشت: خبرنگاران نگاه پرسشگرانه و مطالبه‌گری دارند و حضورشان در جامعه مایه برکت و آگاهی بخشی اجتماعی می‌شود و عامل بصیرت در جامعه هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه خبرنگاران پیشتازان عرصه آگاهی هستند بیان کرد: جوانان خبرنگار امروزه در عرصه آگاهی بخشی خوش می‌درخشند و نگرانی‌هایی که امروز دغدغه شهروندان است یعنی اشتغال و معیشت مردم از اولویت‌هایی است که مورد توجه داریم و به آن رسیدگی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه امروز همه مسئولان نظام پای کار هستند تا راهکارهایی برای رفع بیکاری و معیشتی ارائه دهند افزود: اولویت محوری برنامه‌های مجلس پرداختن به مسائل اقتصادی و معیشتی است و اولویت‌هایی هم برای این بخش دیده شده چه برنامه‌های تعجیلی و ضرورتی و وضع قوانین جدید یا پیگیری قوانینی که تصویب شده است و هیچ اولویتی مهم‌تر از مسائل اقتصادی نیست.

آقازاده با بیان اینکه “همه ما نگران اتفاقات مفسده‌انگیز جامعه‌ایم” گفت: همه می‌دانیم مشکل مردم اقتصادی و اشتغال است اما شاهد اتفاقاتی هستیم که در شان جامعه اسلامی نیست و صرف نظر از ریشه این مفاسد که ناکارآمدی و ضعف مدیریتی است، در سال‌های اخیر تعداد و حجم فساد سازماندهی‌شده و تشکیلاتی همراه با رانت‌ زیاد شده است.

وی با اشاره به اینکه عده‌ای به جان و مال و منافع مردم افتاده‌اند و اولویت خدمتگزاران نظام رفع این معضل است عنوان کرد: قوه قضائیه اقداماتی در جهت خنثی‌سازی مفاسد باندها کرده اما خواسته عدالتخواهان این است که ریشه فساد را به نحوی بخشکانیم تا کسی جرأت ورود به مفاسد را نداشته باشد و این موضوع به‌عنوان یک مطالبه باید پیگیری شود.

نماینده مردم رشت در مجلس با ابراز نگرانی از مدیریت‌های ناکارآمد خاطرنشان کرد: اقدامی که باید درجهت تکریم ارباب رجوع و مردم و حل مطالبات آنها انجام شود در حوزه مدیریتی شاهد نیستیم و به ارزش‌های اصلی جامعه ما به نیکی عمل نمی‌شود و برخی سوءعمل‌ها را در حوزه مدیریتی و سیستم اداری شاهد هستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلام حمایت از مدیران مومن و انقلابی تصریح کرد: وجود حتی یک شخص فاسد در ادارات هم زیاد است و باید به دنبال اصلاح آن رفت و همه ما مسئولیت داریم که منابع و فرصت‌های استان را چه در رسانه‌ای کردن و چه در تصمیم گیری‌ها خوب بشناسیم زیرا 3 فرصت راهبردی در گیلان می‌تواند حلال مشکلات اقتصادی باشد.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی فرصت منحصر به فردی در گیلان است که اگر از لحاظ علمی و تجربی و مکانیزه کردن از آن خوب استفاده کنیم قطعا نه تنها برای اقتصاد کشاورزی استان فرصت تعیین کننده می‌شود بلکه برای کل کشور می‌تواند زمینه خودکفایی را به ارمغان آورد اظهار داشت: در صورت عدم استفاده از این فرصت‌ها خسارت‌های جبران‌ناپذیر و جابه‌جایی مولفه‌های اساسی کشاورزی خواهیم بود.

آقازاده با بیان اینکه “چای و برنج جزو فرصت‌های خوب استان گیلان است” خاطرنشان کرد: اگر کشاورزی گیلان را از نظر مساحت تولید و فرآوری کیفیت ارتقاء ندهیم دچار خسارت می‌شویم و در این حوزه دچار پس رفت می‌شویم؛ تغییر کاربری اراضی به‌دلیل ارزان بودن زمین است و اگر این زمین یک منبع اقتصادی برای کشاورز محسوب شود آن را نمی‌فروشد.

نماینده مردم رشت در مجلس با تاکید بر اینکه سیستم مدیریتی کشور باید جلوی تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان گیلان را بگیرد و اجازه نمی‌دهیم زمین‌های کشاورزی به تاراج برود تصریح کرد: عده‌ای از مسئولان در خواب غفلت هستند و باید با کمک رسانه‌ها آنها را از خواب غفلت بیدار کنیم.

وی با اشاره به اینکه گیلان یک استان گردشگری است ابراز داشت: گردشگر قصد دارد کوه و منابع طبیعی را در گیلان ببیند و اگر این‌ها نباشد با تخریب محیط زیست و منابع طبیعی و رودخانه‌ها مواجه خواهیم بود و گردشگری هم نخواهیم داشت و در این‌صورت همان سرگیجه‌ای که در بخش کشاورزی داریم در گردشگری نیز خواهیم داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه “نیروی انسانی فنی، دانشی و توانمند در گیلان و در حوزه صنعت و اشتغال داریم” افزود: در حوزه صنعت از عقب‌مانده‌ترین استان‌های کشور هستیم که یکی از دلایل آن ضعف مدیریتی است و به‌دلیل این عقب‌ماندگی‌ها امروز چیزی کمتر از حدود 40 درصد از صنایع گیلان فعال هستند و بقیه تعطیل یا غیرفعال هستند.

وی با اشاره به اینکه باید زمینه نقدینگی سرمایه در گردش، دوری از بروکراسی‌های اداری و بحث صادرات و بازار فروش فراهم شود تا صنعت گیلان احیا شده و به نفع اشتغال استان منتهی شود گفت: اگر نتوانیم از فرصت‌ها خوب استفاده کنیم سرمایه جدید به بازار آشفته و ناامن نمی‌آید و درصورتی در این زمینه موفق می‌شویم که از برنامه‌ها و سرمایه‌های گذشته خوب استفاده کرده باشیم.

آقازاده با بیان اینکه روند مدیریت سنتی منفی باید در گیلان تغییر کند و به شکل امروزی و علمی و با نگاه مثبت و تعاملی پیش رود بیان داشت: گیلان ضعف‌های بنیادینی در حوزه توسعه دارد و در روزهای شیوع کرونا اگر حق ما زودتر به دست مردم می‌رسید و در اختیار مراکز درمانی قرار می‌گرفت بهتر عمل می‌کردیم و در شاخص‌های بهداشتی و درمانی مطابق با شاخص‌های کشوری نیست و از حداقل‌ها برخورداریم.

وی خبرنگاران را چشم بیدار جامعه اسلامی دانست که مشکلات حرفه‌ای کارشان هنوز پابرجاست و نتوانستیم آن را در حد متعارف برطرف کنیم افزود: امنیت شغلی، بیمه فراگیر و حقوق مکفی برای خبرنگاران از عواملی هستند که کاری برای آنها نشده و باید خدماتی که در شان همه اقشار از جمله خبرنگاران است در حد وسع جامعه انجام دهیم.

آقازاده با اشاره به اینکه امروز توسعه همه جانبه از لحاظ تولیدی، علمی و فرهنگی و سیاسی را شاهد هستیم بیان کرد: حضور مقتدرانه جمهوری اسلامی در جهان را شاهد هستیم و هیچ تحولی در منطقه انجام نمی‌شود که پای جمهوری اسلامی آنجا نباشد و همه سازمان‌های بین‌المللی حضور ما را به رسمیت شناختند و این اقتدار به اقتدار داخلی و نهادینه شدن پایه‌های جمهوری اسلامی و صدور این اقتدار در سطح منطقه‌ای است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی مقابل نظام استکباری ایستاده است گفت: این حرکت اعتقادی و سیاسی جمهوری اسلامی دشمنانی دارد اما با این وجود جامعه آرمانی با انگیزه و بانشاط داریم و اگر چه نارسایی‌هایی باعث رنج مردم می‌شود که باید برطرف شود و امیدوارم همه در جهت حرکت آرمانی خود موثر باشیم و به قله‌های پیشرفت برسیم.

وی با اشاره به اینکه عافیت‌طلبی در لایه نخبگان و چه در سطح مدیریتی بیداد می‌کند خاطرنشان کرد: دنیاطلبی و منفعت طلبی‌ها موجب نگرانی ما شده است و نحوه مطالبه‌گری و امر به معروف و نظارت و شفافیت به نوع مواجهه ما با این مباحث مربوط می‌شود؛ باید زمینه فعالیت موثر افراد را فراهم کنیم.

شهر رشت ، مخروبه  است

آقازاده عملکرد شورای شهر و شهرداری رشت را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: عافیت طلبی یکی از دلایل اصلی مشکلات شهر رشت است و امروز شهر مخروبه‌ای در دست داریم و در رده‌های بالادستی نظیر استاندار و وزارت کشور که انتظار داریم پشتیبانی فکری فرهنگی و اعمال مدیریت داشته باشند ضعف داریم؛ مباحثی نظیر فقر و حاشیه‌نشینی از مباحثی است که با آن مواجه هستیم.

وی درباره حقوق نمایندگان مجلس گفت: با در نظر گرفتن مسائلی نظیر دفتر آنها در شهرستان‌ها و کسانی که آنجا کار می‌کنند چیزی از مبلغ مذکور برای نماینده نمی‌ماند و از نماینده قبل از ورود به مجلس و پس از 4 سال بپرسید که میزان ثروت و دارایی آنها چه تغییری کرده است اما این موضوع هنوز به خوبی شفاف نشده است.

نماینده مردم رشت در مجلس با تاکید بر اینکه روش خائنانه ثروت اندوزی باید در لایه مدیریتی نظام کنار گذاشته شود تصریح کرد: نماینده می‌تواند پولدار شود اما طبق سوگندی که یاد کردیم ثروت قبل و بعد نماینده شدن نباید تغییر غیرمتعارفی داشته باشد.

آقازاده با اشاره به اینکه به شفافیت آراء نمایندگان معتقد هستم گفت: یکی از موثرترین حلال مشکلات کشور به کارگیری نیروهای مومن و شایسته است و اگر امروزه در حوزه‌ای مشکل داریم به‌دلیل وجود افراد غیرمومن، بی‌انگیزه و رانتی است و مصیبت ناکارآمدی مدیران جامعه که نارضایتی مردم را در پی دارد به‌دلیل وجود مدیران ناشایست، ناتوان و رابطه‌ای است.

وی با بیان اینکه نیروهای خوب و توانمندی در جامعه داریم که اگر روی کار بودند مردم می‌توانستند شیرینی وجود مدیر توانمند و شایسته در شرایط سخت را احساس کنند خاطرنشان کرد: رزمندگان دوران دفاع مقدس در شرایط سخت اوضاع را مدیریت کردند.

آقازاده با بیان اینکه اگر مسئولی دائماً لباس‌های شیک و گران بپوشد و به طور غیرمعمول به ظاهر خود برسد نشانه کمبود داشتن او است بیان داشت: اگر خبرنگاری افشاگری کند به او کمک می‌کنم و احازه نمی‌دهیم یک حرکت مشروع توسط برخی از مفسدان به حاشیه کشانده شود.

وی وجود مدیران غیربومی در گیلان را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه وقتی خودمان نیروی بومی کارآمد که ظرفیت‌های استان را بشناسد داریم نیاز نیست که از افراد غیربومی استفاده کنیم ابراز داشت: اظهار نظر اخیر وزیر دولت درباره خانه‌دار کردن خبرنگاران نشان می‌دهد که سطح آنها چقدر است زیرا در این سال‌ها پروژه‌های مربوط به مسکن را تکمیل نکردند اما اینگونه وعده می‌دهند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: جمهوری اسلامی بیشترین سفارت خانه‌ها را در دنیا دارد و با کشوری قطع رابطه نکرده است و در فضای دیپلماسی همه کشورها ارتباطاتشان را بر اساس منافع خود تنطیم می‌کنند و اتخاذ تصمیمات جدید درباره دیپلماسی از اعتقادات و رویکرد نظام است و بر اساس منافع جمهوری اسلامی باید در منطقه حضور داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *