کد خبر: 34259
تاریخ انتشار: 1/خرداد/1399 - ساعت : 12:17

طرح سئوال از شهردار رشت رأی نیاورد/شورای شهر از پاسخ شهردار قانع شد

طرح سئوال از شهردار رشت رأی نیاورد/شورای شهر از پاسخ شهردار قانع شد

صد و چهل و دومین جلسه شورای شهر رشت در حالی برگزار شد که ۷ عضو شورا از پاسخ‌های شهردار قانع شدند و طرح سئوال از حاج‌محمدی رأی نیاورد.

اسماعیل حاجی‌پور در صد و چهل و دومین جلسه شورای شهر رشت با اشاره به روز اهدای عضو اظهار داشت: اهدای عضو رسم بسیار پسندیده‌ای است که انسان برخی از اعضای خود را به دیگران می‌بخشد تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند و امیدوارم این رسم در سراسر کشور ترویج یابد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت به درپیش بودن روز قدس و کنسل شدن راهپیمایی ناشی از شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: نفرتی که در دل مسلمانان است به‌خاطر کرونا نابودشدنی نیست و ظلم چندین ساله رژیم صهیونیستی قابل انکار نیست و کشورهای مدعی حقوق بشر در این مورد ساکت هستند اما امیدوارم روزی مسلمانان فلسطین به حق خود برسند.

وی با بیان اینکه یکی از پیروزی‌های دلچسب دفاع مقدس فتح خرمشهر بود تصریح کرد: به روح تمام کسانی که آن روز جنگیدند و خرمشهر را از دست صدامیان نجات دادند درود می‌فرستیم و آرزوی شفا برای جانبازان آن حماسه داریم و روز عید سعید فطر را نیز به تمام همشهریان تبریک می‌گویم.

حاجی‌پور طرح سوال را حق مسلم هر عضو شورا دانست و با بیان اینکه اعضای شورا به‌عنوان نماینده مردم باید از این حق خود استفاده کنند و کسی نباید از این موضوع ناراحت شود افزود: شهردار رشت حق دارد از خود دفاع کند و ما باید با رعایت اخلاق و انصاف سوال و استیضاح و حتی با رفاقت شخصی را عزل کنیم.

رئیس شورای شهر رشت با بیان اینکه طبق قانون اعضای شورا حق سوال از شهردار را دارند و رئیس شورا می‌تواند کتباً از شهردار برای حضور در شورا و پاسخگویی دعوت کند، عنوان کرد: شهردار رشت بدون معطلی به این جلسه آمد و باید هر چه زودتر تکلیف را مشخص کنیم.

نایب‌ رئیس شورای شهر رشت نیز در این جلسه خاطرنشان کرد: منافع من به خطر نمی‌افتد و امروز به‌هیچ وجه از جواب‌های شهردار رشت قانع نشدم و از مردم شهر رشت برای انتخاب حاج محمدی عذرخواهی می‌کنم زیرا در انتخاب ایشان اشتباه کردم و می‌دانم که از این پس دوستان من در شهرداری از کار برداشته می‌شوند.

فرهام زاهد حسن جلسه امروز را مورد توجه و تاکید قرار داد و تصریح کرد: همه ما پذیرفتیم که با مردم روراست و صادق نبودیم و یک سال فرصت داریم که طوری عمل کنیم که لااقل در پایان دوره بگوییم حداقل بخشی از این دوره شورا و کار خود را با مردم صادق بودیم.

یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت نیز در این جلسه اظهار داشت: شهردار بسیار خوب به سئوالات پاسخ داد و از اینکه وضعیت شهرداری در شرایط خوبی است خوشحالم اما چرا خروجی خوبی از عملکرد شما نمی‌بینیم و مردم سوال دارند که خروجی عملکرد حاج محمدی در شهراری رشت چه بود.

امیرحسین علوی با اشاره به 2 پروژه‌ای که برای شهردار مهم بود و برای آن هزینه‌های تبلیغاتی زیادی کرد بیان داشت: برای پروژه کود آلی و تصفیه‌خانه سراوان هزینه گزافی شد اما پول این پروژه‌ها توسط دولت پرداخت شد و ما قبل از حاج محمدی بیش از 15 روز تاخیر در پرداخت حقوق نداشتیم و طبق بررسی‌ها هنوز بسیاری از افراد حقوق نگرفتند و مابه التفاوت قانونی خود را نیز دریافت نکردند.

وی با بیان اینکه در فضای موجود قصد فریب یکدیگر را نداریم خاطرنشان کرد: حرف‌های شما در ابتدا برای من ایده‌آل بود و صحبت از انجام کارهای بزرگ و خرید زمین‌های سفیدرود و ساخت رشت جدید کرده بودید اما برای خودم متاسفم زیرا احساس می‌کنم فریب آن حرف‌ها را خوردم و بدون توجه به تماس‌ها و صحبت‌های دیگران به شما رای دادم.

علوی با اشاره به اینکه از شما خواستم سر حرف خود بایستید زیرا اگر باج دادن را شروع کنید سرانجامی نخواهید داشت و عنوان کرد: از همان ابتدا افراد را در سمت‌هایی که باید برای شهرداری ایجاد درآمد می‌کرد را عزل و نصب‌های کوتاه مدت کردید و نوع مدیریت درآمد شما محل اشکال است و می‌خواهم بدانم چرا یک شهردار برای بقای خودش حاضر است تن به هر کاری دهد.

عضو شورای شهر رشت به پرداخت مبلغی هنگفت از سوی حامد عبداللهی، یکی از اعضای شورا به شهردار برای خرید مسکن بیان داشت: چرا برای اسکان، خودتان را بدهکار عضو شورا کردید و چگونه باید افکار عمومی را قانع کنیم که شما را با نیت خیر در این سمت قرار دهیم؛ امروز دین مردمی بر گردن ما است اما حرف‌های عده‌ای در جلسه امروز تعجب‌آور است.

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت نیز در این جلسه گفت: یکی از کسانی هستم که به حاج‌محمدی رای ندادم و در طول دوران خدمت ایشان نیز سوالات متعددی را از ایشان پرسیدم اما ظاهرا امروز ایشان یکسری مسائل را نگفتند و اگر چه مشکلات موجود قابل کتمان نیست اما برخی از مشکلات نیز ریشه در عملکرد اعضای شورا نیز دارد.

بهراد ذاکری افزود: آیا انتصابات تحت فشار اعضای شورا بوده یا خیر و با وجود آنکه اعضا این موضوع را می‌دانند اما شهردار به این سوال پاسخ نداد؛ اگر قرار است این سوالات از شهردار مطرح شود باید از خودمان نیز بپرسیم که چرا به اینجا رسیدیم؛ برخی مشکلات به دوران شهرداران قبلی برمی‌گردد و در سوال کردن باید انصاف داشته باشیم.

وی با بیان اینکه معتقدم انتصابات در شهرداری تحت فشار اعضای شورا یا خارج از شورا بوده است تصریح کرد: در بحث شفاف‌سازی، برخورد با افرادی که قراردادهایی مانند ترکمانچای را امضا می‌کنند، عدم دفاع مناسب و محقق نشدن دیجیتالی شدن املاک نیز از دیگر مشکلات است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورا نیز در این جلسه عنوان کرد: ما قسم خوردیم که مبتنی بر منافع مردم اقدام کنیم لذا باید پایبند به آن باشیم؛ عده‌ای در رسانه‌ها مطرح کردند که بنده با گذاشتن چند گزینه مدنظر خودم در شهرداری سکوت می‌کنم و از سوال منصرف می‌شوم اما سوالات من فردی نیست و سوال بسیاری از اعضای شورا است.

حجت جذب با بیان اینکه سوال من درباره سراوان این است که این زباله‌سوز چه زمانی نصب می‌شود ابراز داشت: فاجعه‌ای در سراوان در حال رخ دادن است و مناقصاتی آنجا انجام شده است؛ به ذهن برخی از مسئولین این طور می‌رسد که آن اتفاقات خوب است اما بنده با ادله ثابت می‌کنم که اتفاقات بدی در سراوان در حال رخ دادن است.

وی با اشاره به اینکه جواب سوالاتم را در این جلسه نگرفتم تصریح کرد: از مدیران مربوطه می‌خواهم که درباره صحت رفع مشکلات کارگران سوال کنند و ببینید که کارگران چه خون دلی از وضعیت حاکم بر شهرداری و شرکت‌های حجمی می‌خورند و یک برنامه یا جلسه‌ای بگذاریم که کارگران به‌طور زنده درباره مشکلات‌شان صحبت کنند.

جذب با بیان اینکه تفریغ بودجه از وظایف شهردار بوده و اگر شهرداران قبلی به این وظیفه خود عمل نکردند شما نباید کوتاهی کنید بیان کرد: بارها به شما کتبی و شفاهی تذکر دادیم که به پرسنل شهرداری توهین نکنید و استعلام کتبی کسانی که شما به آنها توهین کردید را می‌توانم در اختیارتان و سایر نهادها قرار دهم و یا حضوری از آنان بخواهم که این ادعا را تایید کنند.

این عضو شورای شهر رشت به برج گلسار این شهر اشاره کرد و ابراز داشت: برج گلسار باید در بازگشایی هزینه شود و شما موظف هستید که اسناد بیاورید و ثابت کنید پول‌های گرفته شده از محل برج گلسار در محل مناسب هزینه شده است؛ از شهردار می‌خواهم به ما بگوید که آیا 450 میلیون تومان پول مربوط به خرید منزل را خودتان پرداخت کردید یا خیر.

جذب با بیان اینکه می‌توانیم به خیابان برویم و از مردم بپرسیم که آیا از آسفالت خیابان‌ها و معابر راضی هستند یا خیر و نتیجه این نظرسنجی را در سایت و در اختیار عموم قرار دهیم گفت: بحث بیمه تامین اجتماعی هنوز حل نشده است و 8 ماه می‌شود که بیمه کارکنان آتش نشانی رد نشده است.

عضو کمیسیون عمران و توسعه‌ شهری شورای شهر رشت نیز در این جلسه عنوان داشت: فرایند سوال و استیضاح شهردار رشت امری کاملاً درست و به حق است که باید پیش از این اتفاق می‌افتاد و باید این موضوع را در فضایی منطقی و جدی پیگیری کنیم تا مشکلات مردم حل شود.

رضا رسولی با بیان اینکه دریافتی‌های حاصل از برج گلسار برای مسائل غیرمرتبط و مسائلی غیر از امور عمرانی شهر هزینه شده است خاطرنشان کرد: منابع دریافت شده در برج گلسار برای مسائل غیرعمرانی هزینه شد اما سوال من از شهردار رشت این است که چرا ملک 300 میلیارد تومانی را به قیمت 50 میلیارد تومان فروختید.

وی با بیان اینکه باید بیش از اینها به شهردار نقد کرد اما پیش از آن باید از خودمان نیز انتقاد کنیم تصریح کرد: اتفاقاتی در شهرداری می‌افتد که خوشایند نیست و آیا کسی می‌پرسد که ریشه و مبنای این تخلفات چیست که گاهاً حتی دستگاه‌های امنیتی نیز مجبور به ورود برای حل این موضوع می‌شوند؛ برخی افراد در شهرداری با مداخله نیروهای امنیتی اخراج شدند.

وی به مشکلات پیش روی شهردار سابق رشت اشاره کرد و با بیان اینکه باید ببینیم چه مشکلاتی باعث شد که وی نیز ظرف 10 ما از شهرداری رفت عنوان داشت: به‌عنوان کسی که می‌خواهم منصفانه بگویم نصرتی فرار کرد با اینکه گفته بود از رشت نمی‌رود این سوال برای من ایجاد می‌شود که چرا همه شهرداران رشت بعد از 9 یا 10 ماه دچار مشکل شده می‌شوند.

عضو دیگر شورای شهر رشت نیز در این جلسه اظهار داشت: در مدت 11 ماه که شهردار رشت در این سمت خدمت کرد مشکلاتی وجود داشت و شورای شهر نیز عملکرد خوبی نداشت و پس از رفتن شهردار سابق و آمدن حاج محمدی بنده به ایشان رای دادم اما طرح سوال را از حقوق اعضای شورا می‌دانم و باید پاسخگوی مردم باشیم.

فاطمه شیرزاد خاطرنشان کرد: نمی‌گویم در این مدت کاری برای مردم نکردید اما کوتاهی‌هایی نیز انجام شده است و مطالباتی به حق در کمیسیون فرهنگی مطرح شد و به شهردار نیز ارجاع دادیم اما شخصاً از پاسخ‌های وی قانع نشدم در حالیکه می‌توانستیم پروژه‌های نیمه‌تمام را کامل کنیم اما در تکمیل آنها تعلل شد.

وی با بیان اینکه باید مشخص شود چه کسانی پشت پرده بودند و نگذاشتند که به پروژه‌هایی با پیشرفت فیزیکی 80 درصد کامل شود تصریح کرد: پروژه‌هایی که در گذشته می‌توانستند با هزینه‌های بسیار پایین‌تر به ثمر برسند جلوی آنها گرفته شد و هم‌اکنون باید با هزینه‌های میلیاردی آنها را تکمیل کنیم.

شیرزاد درباره عزل و نصب‌ها در شهرداری رشت عنوان کرد: توانمندی، متعهد بودن و سلامت بودن از موضوعاتی هستند که به شدت از سوی مردم و نهادهای مربوطه رصد می‌شود اما همین چند روز پیش شرکت‌های خصوصی جابه‌جایی نیرو داشتند؛ باید بررسی کنیم چرا تا چند روز گذشته این جابه‌جایی نیرو در شرکت‌ها وجود داشت و افرادی به.عنوان راننده در حوزه پسماند ورود کردند.

وی با تاکید بر اینکه هر اتفاقی بیفتد باید صادقانه با مردم صحبت کنیم و اگر نیاز به شفاف‌سازی بیشتر است باید در آینده به این کار اقدام کنیم اظهار داشت: چه اتفاقی باعث شد که جلوی توسعه شهری گرفته شود؛ صداقت به این معناست که آنچه که با مردم متعهد شدیم را انجام دهیم و امیدوارم بتوانیم پاسخ مناسبی برای کارهای خود داشته باشیم.

شیرزاد با اشاره به اینکه در بحث درآمدی و تخصیص‌های ابتدای سال مشکلاتی داریم و این تخصیص‌ها باید به حق باشد و از روی حب و بغض عمل نکنیم و از آنجایی که گزارش درستی به مردم ندادیم مشکلاتی به‌وجود آمد افزود؛ استیضاح شهردار رشت در چند سال گذشته به دلیل این بود که در کار شهرداری دخالت کردیم و شهردار نیز موظف است در راستای منافع مردم قدم بردارد و تعارف را کنار بگذارد.

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه اظهار داشت: افتخار داشتم که چندین سال فضای شهر رشت را تمیز کنم و امروز نیز در کسوت عضو شورای شهر هستم و همانند روز نخست همت خود را برای انجام وظایف به کار گرفتم و برای انجام رسالت متکی به جناح نبوده و بر اساس صلاحیت‌ها کار می‌کنم.

محمدحسن علیپور قانون محوری را سرلوحه کار خود در تمام جلسات شورای شهر عنوان کرد و بیان داشت: انتخاب شهردار بومی آگاه به سبک زندگی مردم این منطقه در رفع مشکلات موثر است اما در نهایت حاج محمدی به‌عنوان یک غیربومی برای شهرداری رشت انتخاب شد که با وجود اختلاف سلیقه‌های زیاد از وی حمایت کردم.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه عنوان کرد: دور میزی نشستیم که قسم یاد کردیم برای رفع مشکل مردم و ارتقاء وضعیت شهر اقدام کنیم و یکی از این قسم‌ها طرح سوال است و از شهردار می‌خواهم بداند اعضای شورا با حساسیت تمام موضوعات را دنبال می‌کنند و برآیند فعالیت ما این است که برای شهر چکار کردیم و این سوال از اعضای شورا هم مطرح می‌شود.

محمدحسن عاقل‌منش از شهردار رشت خواست که اگر مشکلی دارد در این جلسات به‌طور شفاف آن را مطرح کند و گفت: در این مدت کارهای خوبی شد اما انتظارات در سطح مردم برآورده نشد و پروژه‌های بزرگی را انجام ندادیم و پروژه‌های نیمه‌تمام نیز با وجود آنکه بارها بودجه گرفتند تکمیل نشدند و اگر فرصت مجدد خدمت پیدا کردید شفافانه به کار خود ادامه دهید.

وی با تاکید بر قطع دست مفسدان از شهرداری رشت خاطرنشان کرد: اگر افرادی فساد می‌کنند و به منافع شخصی خود بیش از منافع مردم اهمیت می‌دهند باید دستشان از شهرداری و منابع مالی قطع شود و اگر جدیت داشته باشیم می‌توانیم بسیاری از مشکلات مردم را برطرف کنیم.

عاقل‌منش با بیان اینکه تمام کارگاه‌ها باید تجهیز شوند و مدیران ماهانه بازخواست شده و عملکرد آنها را به شورا گزارش کنید افزود: در عزل و نصب‌ها شایسته سالاری را مد نظر قرار دهید و با در نظر گرفتن قانون و صلاحیت افراد آنها را استخدام کنید در این صورت برنده خواهید بود وگرنه عدم ثبات در مجموعه کارکنان را شاهد می‌شویم.

یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه صحبت کردن در این جلسه سخت است زیرا یا باید سکوت کنیم یا واقعیات موجود را کتمان کنیم اظهار داشت: باید ببینیم چقدر به وصیت‌نامه شهدا که هر بار در جلسات شورا آنها را قرائت می‌کنیم اعتقاد داریم.

حامد عبداللهی گفت: از اینکه فرصتی فراهم نکردیم تا نیروهای انسانی درست را تربیت کنیم و از اینکه از تجربه قدیمی‌ها استفاده نکرده و نزدیکان خود را به کار گرفتیم عذرخواهی می‌کنم؛ امروزه منافع بسیاری از افراد در شهرداری تامین نمی‌شود و به شهردار رشت می‌گویم که بداند شما نیز مانند سایر شهرداران کنار گذاشته می‌شوید زیرا این سوالات همواره وجود داشت.

این عضو شورای شهر رشت با بیان اینکه تا زمانی که خط قرمز داشته باشیم اوضاع فرقی نمی‌کند افزود: بنده 450 میلیون تومان را به‌صورت قرض‌الحسنه به شهردار رشت دادم و افرادی که امروز سوال درباره مسکن شهردار مطرح می‌کنند در گذشته در اینباره موافقت کردند و اینکه دوباره این مسائل را مطرح می‌کنند جای تعجب دارد.

به گزارش تسنیم، تاخیر در پرداخت حقوق کارگران حجمی، عدم نظارت بر عملکرد شرکت‌های پیمانکار تامین کننده نیروهای حجمی خاطی و تسویه حساب‌های سفید امضا و قصور در پرداخت حق بیمه و سایر موارد، تاخیر در پرداخت حق بیمه اجباری و عدم اجرای مفاد سند راهبردی و برنامه عملیاتی بهبود آسفالت معابر شهر رشت و اجرای غیرفنی عملیات لکه‌گیری بخشی از سوالات اعضای شورا از شهردار بود.

همچنین عدم اقدام عاجل جهت تخلیه و مرمت ابنیه تاریخی در اختیار شهرداری رشت شامل ساختمان شهرداری بنای میرزا خلیل رفیع بر اساس بودجه سال 98، عدم هزینه عواید حاصل از فروش ساختمان تجاری گلسار در پروژه‌های عمرانی و برخی کدهای درآمدی برای پرداخت هزینه‌های جاری، عدم توجه به آیین‌نامه شرایط احراز تصدی سمت شهرداران و عدم رعایت آیین‌نامه معاملاتی شهرداری و اجاره منزل مسکونی با ودیعه غیرقابل قبول از دیگر سوالات مطرح شده در جلسه بود.

عدم ارسال تفریغ بودجه سال 98، استفاده از عبارات و الفاظ نامناسب در جلسات، عدم توجه به صرفه و صلاح شهرداری در مناقصه کود آلی، نابسامانی در حوزه انسانی و عزل و نصب‌های کوتاه مدت و شائبه‌دار در مناصب کلیدی شهرداری، عدم ساماندهی مزار شهدای گمنام در پارک ملت و مسکن مهر از دیگر سوالاتی بودند که شهردار در این جلسه به آنها پاسخ داد.

اعضای شورای شهر رشت 14 سوال را از شهردار این شهر را مطرح کردند که وی نیز به این سوالات پاسخ داد.

در انتهای جلسه از 11 رای ماخوذه از اعضای شورای شهر رشت، 7 عضو از پاسخ‌های شهردار رشت قانع شدند و 4 نفر نیز قانع نشدند و در نهایت طرح سوال شهردار رأی نیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *