کد خبر: 13141
تاریخ انتشار: 15/اسفند/1397 - ساعت : 20:03

شهریور و مهر سخت ترین ماههای سال از لحاظ آمار اقتصادی بود

شهریور و مهر سخت ترین ماههای سال از لحاظ آمار اقتصادی بود

رئیس جمهور گفت: ماه های شهریور و مهر از لحاظ آمار اقتصادی سخت ترین ماه های سال بود و از لحاظ تورم ماهانه نیز تاحدی در بهمن ماه هم مشکل داشتیم.

به گزارش خط قرمز _دکتر حسن روحانی در جمع مردم استان گیلان در ورزشگاه شهرستان لاهیجان، گفت: ما در یک شرایط حساس و مهمی قرار گرفته ایم، ملت بزرگ ایران از آغاز امسال تا پایانش در یک آزمایش بزرگ و عظیم تاریخی، پیروزی های عظیم و بزرگی را به دست آورد.

وی افزود: دشمنان ما می خواستند امسال را، سال شکست ایران و پیروزی خود قرار دهند اما ملت ما در تمام مراحل سخت امسال در برابر فشار دشمنان این سرزمین ایستادند.

روحانی با بیان اینکه از اردیبهشت امسال که فریاد تحریم آمریکایی ها شروع شد، تا مرداد امسال که اولین مرحله تحریم های خود را علیه ملت ایران اعمال کردند و تا آبان ماه که تحریم مرحله بعدی را اجرای کردند، اظهار کرد: در تمام این مراحل مردم ایستادگی و رشادت خود را در برابر دشمنان ایران و اسلام نشان دادند.

وی خاطرنشان کرد: ماه های شهریور و مهر از لحاظ آمار اقتصادی سخت ترین ماه های سال بود و از لحاظ تورم ماهانه نیز تاحدی در بهمن ماه هم مشکل داشتیم.

روحانی گفت: بهترین ماه هایی که مردم مقاومت خود را نشان دادند، آذر و دی ماه بود اما 22 بهمن روز شهامت ملت ایران و ایستادگی بزرگ این ملت در برابر دشمنان سرسخت این سرزمین بود. مردم علیرغم سختی ها، ایستادگی و مقاومت و صبر خود را در برار توطئه ها نشان دادند.

وی با بیان اینکه دشمن به آرزوی خود نرسیده و نخواهد رسید گرچه مشکلاتی را برای مردم و کشور بوجود آورده خاطرنشان کرد: اولین مرحله این بود که تحریکاتی را انجام می داد تا بار عدم تعهد آنها نسبت به پیمانی که در برابر سازمان ملل و ملت ایران داشتند، به گردن ملت ایران بگذارند. ما را تحت فشار می گذاشتند تا ما اولین نقص کننده باشیم.

روحانی ادامه داد: دشمنان تلاش می کردند دنیا را با خود همراه کنند در این مرحله هم دشمن ناموفق بود، هیچ یک از قدرتهای جهانی و متحدین آمریکا و اروپا در برابر نقشه کاخ سفید سر برنیاوردند و آمریکا به تنهایی از پیمان بین المللی خارج شد. این پیمان 7 کشوری بود که سازمان ملل و شورای امنیت آن را تایید کرده بود، پس آنچه انچام گرفت در برابر جامعه جهانی و دنیا بود و در این مرحله هم ناموفق بود.

وی گفت: دشمن فکر می کرد با تحریم اول و دوم، مقاومت و ایستادگی مردم با شسکت مواجه می شود ملت ما نه تنها در برابر شان ایستادگی کرد بلکه توطئه های دیگر هم خنثی شد.

رییس جمهور تصریح کرد: درست است مشکل داریم اما در عین حال آنچه که را به مردم وعده دادیم ادامه خواهیم داد، ما به مردم وعده دادیم در کشاورزی به سمت خودکفایی برویم و در این مسیر به مدت سه سال در گندم به قدرت خدا و دستان کشاورزان خودکفا هستیم.

وی گفت: در آغاز دولت 6.5 میلیون لیتر در روز گازوئیل و 12.5 میلیون لیتر بنزین وارد می کردیم این در حالیست که در دو سال اخیر در گازوئیل، نفت، گاز و بنزین خودکفا شدیم و از مهرماه امسال نیز واردات بنزین نداشتیم.

روحانی ادامه داد: در آغاز دولت 25 میلیون متر مکعب گاز وارد کشور می شد و امروز نیاز به وارد گاز نداریم و صادرات را افزایش دادیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما در مسیر وعده در حد توان مان وعده دادیم تصریح کرد: وعده داده بودیم حدود 26 هزار میلیارد تومان اعتبار برای پروژه ها به استانها پرداخت کنیم این در حالیست که تاکنون 42 هزار میلیارد تومان پرداخت شده است و این آمار نشان می دهد بیشتر از قولی که دادیم پرداخت کردیم.

وی با بیان اینکه برخی طرح ها تکمیل شده و باید کمک کنیم تا باقی طرحها تکمیل شود تصریح کرد: به مردم گیلان قول دادم که برای وصل شدن این استان به راه آهن سراسری تلاش کنم و خوشبختانه این کار انجام شد. امروز سوت قطار راه آهن سراسری در رشت به صدا درخواهد آمد و گیلان سرسبز به راه آهن سراسری متصل خواهد شد.

روحانی با اشاره به اینکه راه آهن رشت ۱,۸۵۰ میلیارد تومان هزینه داشته که دولت یازدهم و دوازدهم ۱,۳۰۰ میلیارد تومان آن را تامین کرد، اظهار کرد: امروز کلنگ طرح راه آهن رشت به آستارا هم زده می‌شود. همچنین طرح اتصال راه آهن رشت به بندر انزلی و بندر کاسپین نیز دنبال می‌شود. من به سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه دستور می‌دهم که تمام تلاش خود را در این زمینه به کار بگیرد.

وی همچنین با بیان اینکه روابط دوستانه با کشورهای همسایه موجب رونق تجارت در کل ایران می‌شود گفت: ما روابط خوبی با آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان داریم. دولت رابطه سازنده، موثر با همه کشورهایی که می‌خواهند با ایران رابطه داشته باشند را مد نظر دارد. آنهایی که با ما فاصله دارند، مقصر خودشان هستند. آنها از اول انقلاب مانع درست کردند. ما روابط دوستانه با کشورهای همسایه را دنبال می‌کنیم.

روحانی با اشاره به ضرورت اجرای طرح‌های محیط زیستی در استان گیلان خاطرنشان کرد: حل مشکلات تالاب‌های استان گیلان به ویژه تالاب انزلی برای ما اهمیت دارد. رودخانه‌های استان هم باید فرح بخش باشد. به همین منظور باید در زمینه فاضلاب تلاش بیشتری کنیم که در این سفر ۳۰۰ میلیارد تومان برای همین منظور در نظر گرفته‌ایم. ما باید تالاب انزلی را از شرایط فعلی خود نجات دهیم. آب‌های استان هم باید مهار شود تا گیلان دیگر به آب استان‌های دیگر نیاز نداشته باشد و خودکفا باشد.

وی تاکید کرد: در دولت یازدهم ۱۴ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی نوسازی شده است و من تا پایان دولت وعده می‌دهم حداقل ۱۸ هزار هکتار نوسازی شود که نوسازی این اراضی به افزایش محصولات کشاورزی استان کمک می‌کند.

روحانی با تاکید بر ضرورت استفاده از نیروهای جوان در بخش مدیریتی که در پیام اخیر رهبری هم بدان اشاره شده است، گفت: در ماه‌های اخیر ۱۰ مدیر خانم جوان در این استان مشغول به کار شدند.

روحانی در پایان بیان کرد: در این سفر 56 طرح و پروژه به ارزش ۱,۹۱۳ میلیارد تومان برای استان گیلان مد نظر قرار دادیم و حدود ۴,۰۰۰ میلیارد تومان پروژه در این سفر یا افتتاح می‌شود یا عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *