کد خبر: 33715
تاریخ انتشار: 13/اردیبهشت/1399 - ساعت : 10:20

سرپرست راهداری گیلان : وسائط نقلیه سنگین با حمل بار اضافی و تخلف، به ابنیه راه‌های گیلان صدمه می زنند

سرپرست راهداری  گیلان : وسائط نقلیه سنگین با حمل بار اضافی و تخلف، به ابنیه راه‌های گیلان صدمه می زنند


سرپرست اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای گیلان از تخریب راه‌ها و شریان‌های مواصلاتی این استان خبر داد و گفت: وسائط نقلیه سنگین با حمل بار اضافی و تخلف، به ابنیه راه‌های گیلان خسارت‌های زیادی می‌زنند.


سبحان‌الله علی‌پور با تأکید بر اینکه حمل بار اضافی توسط وسائط نقلیه سنگین موجب تخریب محورهای مواصلاتی به‌‌ویژه راه‌های اصلی و شریانی استان گیلان می‌شود اظهار داشت: ابنیه راه و به‌‌‌ویژه پل‌ها جزو سرمایه‌های ملی هستند و جبران خسارت آن‌ها منابع مالی زیادی را می‌طلبد.

سرپرست اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای گیلان صرف اعتبارات و هزینه‌های بالا برای احداث راه‌ها و ابنیه فنی از محل تزریق منابع ملی و استانی را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: افزایش تصادفات و تلفات رانندگی از جمله تبعات منفی دیگر اضافه بار و تخلفاتی است که برخی وسائط نقلیه سنگین عامل وقوع آن هستند.

علی‌پور با بیان اینکه تخلفات ترافیکی متوجه آحاد جامعه می‌شود و جریمه‌های اخذ شده نیز به هیچ وجه با آسیب‌های جدی که به راه‌ها به‌‌عنوان سرمایه‌های ملی وارد می‌شود مطابقت ندارد تصریح کرد: از رانندگان وسائط نقلیه سنگین می‌خواهیم با رعایت میزان مجاز حمل بار، به نوبه خود در ارتقاء ایمنی تردد سهیم شوند.

وی جلوگیری از هدررفت سرمایه‌های ملی را به‌‌ویژه در شرایط کمبود اعتبارات و منابع ضروری خواند و گفت: راه‌اندازی گشت‌های نظارتی نامحسوس با مشارکت پلیس راه استان یکی دیگر از اقداماتی است که اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای گیلان در راستای برخورد با تخلفات اضافه تناژ همه ساله در دست اجرا دارد.

سرپرست اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای گیلان مطابقت داشتن  مشخصات بارهای که نیاز به حمل شدن دارند با مقررات حمل و نقل بار در راه‌ها لازم و ضروری تلقی کرد و گفت: تأمین ایمنی تردد، عدم بروز اختلال در تردد وسائط نقلیه در محورها و نیز حفظ و حراست از راه و ابنیه فنی راه‌ها از جمله کارکردهای مهم این امر است.

وی از ابلاغ دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و درمان در مورد لزوم پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به شرکت‌های حمل و نقل کالای استان گیلان خبر داد و تصریح کرد: گند زدایی و ضدعفونی کردن پایانه‌های بار و دفاتر شرکت‌های حمل و نقل کالا از جمله اماکنی هستند که این اقدامات به صورت مرتب و منظم در آن‌جا عملیاتی می‌شود.

سرپرست اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان با بیان اینکه این دستگاه علاوه بر دستورات ستاد و استانی ملی مقابله با کرونا برای رانندگان وسائط باری نیز برنامه پیشگیری خاصی را پیاده‌سازی می‌کند افزود: توزیع بسته‌های بهداشتی شامل دستمال کاغذی، ژل ضدعفونی کننده و ماسک بین رانندگان در دستور کار قرار دارد.

علی‌پور فعالیت چیزی حدود 120 نمایندگی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی کالا در گیلان را از دیگر ظرفیت‌های این استان برای تسهیل در امر صادرات، واردات و ترانزیت کالا برشمرد و عنوان کرد: آمارها نشان می‌دهد میزان تردد مسافر در مرز آستارا گیلان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 22 درصد رشد داشته است.

سرپرست اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان انجام اقدامات لازم در راستای رفع نقاط پرحادثه راه‌های استان در طول سال را از اولویت‌های این اداره کل دانست و تصریح کرد: علاوه بر این‌ها همزمان با تأمین اعتبارات امسال اقدامات بسیار خوبی نیز در راستای نگهداری از شریان‌های اصلی و فرعی استان انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *