خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

رییس سازمان صمت گیلان :جلوگیری از صادرات محصولات به شکل خام فروشی


رییس سازمان صمت گیلان خبرداد :صادرات محصولات از ۱۵ مهرماه آغاز می گردد و به محصولاتی که به شکل خام برداشته شوند مجوز صادرات داده نخواهد شد.


دکتر فرهاد دلق پوش صبح امروز در نشست تورخبری بازدید از خط تولید کارخانه های دلتا سلولز سفید رود،آیین کارتن و رضوان کارتن  با بیان اینکه شرایط صادرات محصولات باغی و کشاورزی به کشورهای همسایه در گیلان فراهم است ،افزود : مجوز صادرات و واردات محصولات باغی و کشاورزی به وسیله جهاد کشاورزی کارشناسی و مدیریت می شود اما سازمان صمت از خام فروشی محصولات باغی جلوگیری می کند .

وی افزود: عرضه و توزیع محصولات کشاورزی و باغی در استان‌های شمالی گیلان ،گلستان و مازندران به شکل منطقی برنامه ریزی و مدیریت می شود و برای بعضی از میز کالاها برنامه ریزی در هر استان صورت می گیرد .

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه از صادرات محصولات به شکل خام‌فروشی جلوگیری می شود، افزود: متاسفانه در گیلان خام فروشی محصولات وجود دارد . قطب تولید و صادرات کیوی استان گیلان است و براساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی گیلان، ایران بعد از چین، ایتالیا و نیوزیلند چهارمین تولید کننده کیوی در دنیاست اما در همین استان باغداران هستند به شکل خام و نارس مبادرت به برداشت ،  توزیع و عرضه کیوی می کنند و پیش از رسیدن به استانداردهای کارشناسی این محصول را برداشت و به بازار عرضه می کنند که این امر موجب التهاب بازار می‌شود.

دکتر دلق پوش تصریج کرد : صادرات محصولات از ۱۵ مهرماه آغاز می گردد و به محصولاتی که به شکل خام برداشته شوند مجوز صادرات داده نخواهد شد.

وی با بیان اینکه در گیلان سردخانه‌های مازاد فعال هستند ، افزود: صنایع بسته بندی برای محصولات کشاورزی و باغی در گیلان ضعیف است و موجب می شود کشاورزان و باغداران ارزش افزوده پایینی را متحمل شوند.

رییس سازمان صمت در گیلان تاکید کرد:بین تجارت ، تولید تجاری و صنعتی فرق وجود دارد که می بایست این زنجیره حفظ شود .حاکمیت ،دولت و دستگاه‌های مرتبط و وظیفه دارند از کل تولید و محصولات در کشور صیانت کنند اینکه هر محصولی به هر شکلی وارد بازار شود بی شک موجب اخلال در چرخه توزیع خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *