خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت : رشت نیازمند بلندمرتبه‌سازی است


در جلسه مشترک کمیسیون‌های عمران و برنامه‌وبودجه شورای رشت با تأکید بر ارتباط مستمر مابین مجلس ملی و محلی، از طرح تفصیلی رشت به‌عنوان توپ چهل‌تکه که نمی‌توان روی آن حساب باز کرد نام‌برده شد.


رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت در جلسه مشترک کمیسیون‌های عمران و برنامه‌وبودجه شورا در ساختمان جلسات شورای شهر رشت اظهار کرد: تعریض و بازگشایی خیابان‌ها اقدامی اصولی است و املاک موجود در مسیر باید تعیین تکلیف شوند.

احمد رمضانپور با بیان اینکه در دوره‌های گذشته در راستای تعریض خیابان‌ها و یا احداث کوچه‌ها به تعیین تکلیف املاک در مسیر دقت چندانی انجام نشد، افزود: باید به شهرداری تأکید شود که پس‌ازاین در هنگام احداث خیابان‌ها و غیره به پیمانکار، مسیر بازگشایی‌شده را تحویل دهیم.

وی با تأکید بر اینکه بی‌توجهی به چنین مباحثی برای شهرداری رشت بار مالی فراوانی به همراه دارد، بیان کرد: یقیناً زمانی که ملکی در مسیر پروژه قرار دارد در صورت عدم پرداخت به‌موقع هزینه تملک، مبلغ خرید ملک شامل مرور زمان شده و از این بابت هزینه بیشتری به شهرداری تحمیل می‌شود.

رئیس کمیسیون عمران شورای رشت به بررسی برخی از پرونده‌های پرداخت غرامت با محوریت تملک املاک در شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: درگذشته حق تشرف در چنین مواردی در نظر گرفته می‌شد اما چند سالی است که این مورد حذف‌شده است.

رمضانپور با اشاره به دستور دوم جلسه امروز با موضوع بررسی ارزش معاملاتی ساختمان‌ها در رشت تصریح کرد: این موضوع در دومین سال از فعالیت شورای پنجم رشت نیز در کمیسیون عمران شورا مطرح و بررسی شد و کلیات آن در صحن شورا به تصویب رسید اما فرمانداری رشت با این مصوبه شورا مخالفت کرد.

وی با تأکید بر اینکه باید جلوی تخلفات ساختمانی گرفته شود، گفت: افزایش جریمه به‌تنهایی نمی‌تواند در مقابل تخلفات ساختمانی تأثیرگذار باشد و باید راهکارهای دیگری را نیز موردتوجه قرار دهیم.

رشت نیازمند بلندمرتبه‌سازی است

رئیس کمیسیون عمران شورای رشت با اشاره به اینکه رشت نیازمند بلندمرتبه‌سازی است، افزود: این موضوع توسط دولت نیز به تائید رسیده و در حال حاضر در شهرهایی ازجمله تبریز، ساختمان‌های بیست طبقه در دست‌ساخت قرار دارد و معتقدم بحث بلندمرتبه‌سازی بر اساس استانداردهای موجود باید در رشت اجرایی شود.

رمضانپور با اشاره به رفع مشکل تراکم در رشت بیان کرد: باید در مبحث تخلف ساختمانی به‌تمامی موارد توجه داشته باشیم و شرایطی فراهم شود تا ارزش معاملاتی نیز بر اساس آئین‌نامه جدید اجرایی شود.

رئیس کمیسیون عمران شورای رشت با انتقاد از برخی ساخت‌وسازها در رشت خاطرنشان کرد: در برخی از محلات رشت شاهد ساخت ساختمان‌هایی در شرایط بسیار  وحشتناک هستیم و باید برای حفظ حقوق شهروندان نیز به این مقوله توجه بیشتری معطوف شود.

در بازگشایی مسیر و احداث خیابان‌ها به حقوق شهروندان توجه شود

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در بازگشایی مسیر و احداث خیابان‌ها باید به حقوق شهروندان توجه شود، اظهار کرد: در کارشناسی پرونده‌های تملک با ظرفیت شهرداری رشت باید توجه بیشتری صورت بگیرد.

اسماعیل حاجی پور با بیان اینکه از بلندمرتبه‌سازی استقبال می‌کنیم، افزود: در حال حاضر ارزش معاملات ساختمانی در رشت با مبلغ ۳۳۶ تومان محاسبه می‌شود و معتقدم این افزایش در جلوگیری از تخلفات می‌تواند تأثیرگذار باشد.

وی با تأکید بر اینکه برآورد قیمت تخلفات در محلات مختلف با یک قیمت ریالی یکسان قابل‌پذیرش نیست، گفت: به‌عنوان‌مثال قیمت معاملاتی محلاتی همچون گلسار و جانبازان یکسان نیست و باید دراین‌باره تجدیدنظر شود.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای رشت با اشاره به اینکه موافق افزایش ارزش معاملات ساختمانی در رشت هستم، بیان کرد: در برخی از نقاط رشت ساختمان‌هایی در حال احداث هستند که هیچ‌یک از مهندسین، حاضر به تائید آن به‌واسطه عدم دارا بودن استحکام لازم نیستند.

فرهام زاهد عضو دیگر کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به ارزش معاملات ساختمانی در رشت اظهار کرد: چنانچه به لحاظ تخلف سازی ارزش معاملاتی ساختمان‌ها را بالا ببریم فرمانداری مخالفت نمی‌کند و این اقدام همچون بررسی جرائم مربوط به راهنمایی رانندگی است.

رونق نسق سازی در رشت

عضو کمیسیون عمران شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه رشت در خلاف سازی به دو بخش تقسیم می‌شود، اظهار کرد: در بحث نسق سازی‌ها شاهد عمق فاجعه هستیم که قابل‌تفکیک نیستند.

رضا رسولی با بیان اینکه باید بر اساس یک طرح جامع درباره تخلفات ساختمانی اقدام شود، افزود: در شرایط فعلی و نحوه محاسبه تخلفات ساختمانی، نسق سازی در رشت رونق گرفته و باید دراین‌باره چاره‌ای بیندیشیم.

محمدحسن علیپور عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در دانشگاه رشته‌ای به نام برنامه‌ریزی شهری تدریس می‌شود، اظهار کرد: این رشته در مباحث مدیریت شهری بسیار تأثیرگذار است.

افزایش ارزش معاملات ساختمانی از راهکارهای جلوگیری از تخلف ساختمانی است

مشاور کمیسیون عمران شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه پیرامون تخلفات ساختمانی باید یک راهکار مناسب در نظر گرفته شود، اظهار کرد: یکی از راهکارهای جلوگیری از خلاف سازی افزایش ارزش معاملاتی است.

مهدی برزگر با بیان اینکه افزایش ارزش معاملاتی در رشت باید موردتوجه باشد، افزود: در شرایطی در دولت تدبیر و امید، سیاست بر بازسازی بافت فرسوده است همچنان در شهر رشت شاهد اجرای ساخت دوطبقه بر روی پیلوت هستیم.

وی با تأکید بر اینکه درروند اصلاح طرح تفصیلی رشت باید تسریع شود، بیان کرد: نگاه ما به سازندگان ساختمانی به‌عنوان یک سرمایه‌گذار است که باید از آنان حمایت شود.

صدور پروانه ساخت‌وساز در رشت ۱۸۰ روز به طول می‌انجامد

مشاور کمیسیون عمران شورای شهر رشت با اشاره به اینکه در کشورهای همسایه در حاشیه خلیج‌فارس، پروانه ساخت‌وساز ۴۸ ساعته صادر می‌شود، گفت: در رشت صدور پروانه ساخت‌وساز  ۱۸۰ روز به طول می‌انجامد و اگر شورای شهر رشت، این مهم را از طریق دولت الکترونیک برای شهروندان تسهیل کند جزو باقیات و صالحات برایشان محسوب می‌شود.

برزگر با تأکید بر ارتباط مستمر مابین مجلس ملی در مجلس شورای اسلامی و مجلس محلی در شورا افزود: شورای شهر رشت باید ارتباطی قوی‌تر با نمایندگان مجلس برقرار کند و در حال حاضر برخی از مشکلات شهر رشت از حد بحرانی نیز عبور کرده و باید با دعوت از روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی به صحن شورای رشت به رفع مشکلات بپردازیم.

وی با اشاره به موضوع بلندمرتبه‌سازی در رشت بیان کرد: دراین‌باره مشکل قواره‌های زمین در رشت مطرح است و باید به سمت سیاستی حرکت شود تا مردم زمین‌های خود را تجمیع کنند.

مشاور کمیسیون عمران شورای رشت با بیان اینکه امروزه سرمایه‌گذار به دنبال عواید سرمایه‌گذاری است، تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت ناهماهنگی در عرصه ساخت‌وساز ایجادشده و طرح تفصیلی رشت همانند توپ چهل‌تکه‌ای است که نمی‌توان روی آن حساب باز کرد.

پیشنهاد سقف و کف ارزش معاملات ساختمانی در رشت

مشاور دیگر کمیسیون عمران شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه برای جلوگیری از ساخت‌وسازهای خلاف در سطح رشت باید اقداماتی انجام شود، اظهار کرد: یکی از اقدامات بحث بازنگری در ارزش معاملاتی املاک بوده است.

هانی عسگری با تأکید بر اینکه دو هفته پیش کمیته‌ای با حضور فعالان صنعت ساختمان تشکیل شد، افزود: در آن جلسه کف و سقف ارزش معاملاتی ساختمانی در رشت پیشنهاد داده شد که می‌تواند در کاهش مشکلات این حوزه تأثیرگذار باشد.

به گزارش فارس در این جلسه با لایحه افزایش ارزش معاملات ساختمانی در رشت بر اساس آئین‌نامه جدید موافقت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *