خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

دیدار رییس سازمان ملی استاندارد کشور با استاندار گیلان


استاندار گیلان در دیدار رییس سازمان ملی استاندارد کشور، به اهمیت جایگاه و نقش این سازمان در سلامت مردم اشاره و اظهار کرد: طی سال های اخیر آگاهی بخشی های خوبی به عموم مردم برای تبیین رسالت های این سازمان شده است.


دکتر ارسلان زارع تصریح کرد: به تازگی رتبه جمهوری اسلامی ایران در سازمان ‌جهانی استاندارد براساس اندازه‌ شناسی، تایید صلاحیت و ارزیابی انطباق، 10 رتبه ارتقاء یافته است.

نماینده عالی دولت در گیلان به مشکلات استان در حوزه تجارت خارجی پیرامون استاندارد اشاره و خاطر نشان کرد: نمونه‌برداری حین پهلوگیری کشتی، حذف موازی کاری در آزمون غلات و تعیین ظرف زمانی هفت روزه برای گسترش حجم مبادلات تجاری با کشورهای همسایه از جمله دغدغه هاست.

دکتر زارع با بیان اینکه اکثریت تولیدهای محصول چای و زیتون کشور در استان گیلان انجام می‌شود، تأکید کرد لاهیجان و رودبار به عنوان مرجع انجام آزمون‌های تشخیص استاندارد این دو محصول تعیین شوند.

وی با اشاره به اهمیت گیلان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا اظهار داشت: بخش اعظمی از صادرات به روسیه از گیلان و بنادر انزلی و آستارا صورت می گیرد و این ظرفیت در استان وجود دارد که تا سال 2020 حجم بیشتری از مبادلات را انجام دهیم.

دکتر زارع با بیان اینکه در گیلان حجم مبادلات صادرات و واردات به هم نزدیک است، گفت: اقدامات و همکاری‌های خوب سازمان ملی استاندارد می‌تواند رضایت‌مندی بیشتر مردم را به همراه داشته باشد.

همکاری همه جانبه تمامی دستگاه‌های اجرایی و دولتی با استاندارد تکلیف قانونی است

در ادامه این نشست نیز رییس سازمان ملی استاندارد کشور گفت: براساس قانون جدید سازمان که قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد سازی است، می‌بایست تمامی دستگاه‌های اجرایی و دولتی همکاری همه جانبه ای با سازمان داشته باشند تا نظام استاندارد در کشور اجرایی شود.

نیره پیروزبخت به نقش سازمان ملی استاندارد در صادرات و واردات کالات اشاره و خاطرنشان کرد: صدور مجوز ترخیض کالاها در گمرک، منوط به اعلام نظر استاندارد است.

وی با بیان اینکه در تفاهم‌نامه‌ با کشورهای دیگر به ویژه اعضای اتحادیه اوراسیا، سازمان استاندارد نقش موثری دارد، افزود: باتوجه به نقش اثرگذار استان گیلان در اوراسیا آماده هرگونه همکاری برای تسهیل و تسریع در امور مرتبط با این اتحادیه هستیم.

رییس سازمان ملی استاندارد در خاتمه سخنانش ابراز امیدواری کرد که در شوراهای استانداردسازی و برنامه‌ریزی، توجه ویژه‌ای به موضوع استاندارد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *