کد خبر: 56121
تاریخ انتشار: 6/مرداد/1401 - ساعت : 14:30
گروه : اقتصادی / سیاسی

دهکده دانش بنیان گیلان معطل 18 میلیارد تومان بودجه تخصیص نیافته

دهکده دانش بنیان گیلان معطل 18 میلیارد تومان بودجه تخصیص نیافته

معاونان سیاسی و اقتصادی استاندار گیلان، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و جمعی از نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی برای بررسی روند پیشرفت فیزیکی دهکده دانش بنیان از این مرکز دانش بنیان بازدید کردند.

رییس پارک علم و فناوری گیلان در حاشیه این بازدید به خبرنگاران گفت: در سفر رییس جمهور به گیلان در بهمن ماه سال گذشته ١٨ میلیارد تومان برای تکمیل دهکده دانش بنیان استان مصوب شد که در اولویت بودجه سال جاری قرار گرفته ولی هنوز تخصیص نیافته است .

دکترعلی باستی گفت: ضمن اینکه ۶۰ میلیارد تومان در اختیار استاندار گیلان تا برای کمک به این پروژه تزریق کنند.

وی افزود: اعتبار اختصاص یافته از سفر رئیس جمهور به دهکده دانش بنیان مربوط به ۱۴۰۲_ ۱۴۰۱ است که تاکنون مبلغی دریافت نشده اما پرداخت درصدی از مبلغ (مربوط به اعتبار سفر ربیس جمهور به دهکده دانش بنیان) جزء اولویت های سازمان برنامه و بودجه استان است.

رییس پارک علم و فناوری استان گیلان اظهار داشت: دهکده دانش بنیان گیلان فضایی ٣٠ هکتاری در مجاورت شهر رشت است که تمام المان های مورد نظر برای حضور شرکت های فناور و دانش بنیان در نظر گرفته می شود.

چشم انداز پارک علم و فناوی گیلان رسیدن به جایگاه نخست اقتصاد دانش بنیان در شمال کشور است و یکی از ماموریت های خود را ایجاد و راه اندازی شهرک دانش بنیان استان دانسته و طرح جامع عمرانی ( پارک علم و فناوری گیلان )را به عنوان دهکده دانش بنیان گیلان با هدف توسعه اقتصاد دانش بنیان، تجاری‌سازی دستاوردهای علمی پژوهشی، گسترش زیرساخت‌های فیزیکی برای استقرار فناوران و سرمایه گذاران در کیلومتر ۵ جاده تهران از سال ۱۳۹۸ آغاز کرد.

پارک علم و فناوری گیلان با ایجاد این شهرک با الگوی توسعه مبتنی بر مالکیت، در یک محیط فیزیکی با کیفیت بالا که از طریق ارائه زمین و فراهم آوردن تاسیسات زیربنایی، آزمایشگاهی، کارگاهی و ارائه تسهیلات قانونی، موجبات تمرکز واحدهای فناور، شرکت‌های دانش‌بنیان و حضور سرمایه گذاران را در یک فضای متمرکز، فراهم می‌کند.

دهکده دانش بنیان گیلان در مجاورت آزاد راه رشت به تهران با مساحت ۳۰ هکتار، یک موقعیت استراتژیک و تجاری و فرصتی است که سرمایه‌گذاران، شرکت‌های فناور و فعالان اقتصادی در این مجتمع بزرگ استقرار ‌یابند، تا اکوسیستم نوآوری و فناوری استان به جایگاه نخست اقتصاد دانش بنیان در شمال کشور تبدیل شود.

افزون بر ٧٠ شرکت دانش بنیان در استان گیلان مستقر هستند، بخشی از این شرکت‌ها در پارک علم و فناوری و تعدادی دیگر در نواحی صنعتی و منطقه آزاد انزلی فعالیت دارند همچنین ۳۵۰ هسته، واحد و شرکت فناور در پارک علم و فناوری استان گیلان استقرار دارند که یکهزار و ۸۰۰ نیروی تحصیل کرده در آن مشغول فعالیت هستند.

— طیبه قدیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *