خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

خط‌کشی گذرگاه‌های عابر پیاده معابر شهری گیلان سه‌بعدی می‌شود

به گزارش خط قرمز_ سرهنگ امیر طالبی در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه تعداد زیادی از جانباختگان حوادث ترافیکی در گیلان عابران پیاده هستند اظهار داشت: خط‌کشی گذرگاه‌های عابر پیاده در معابر شهری استان گیلان به صورت رنگی و یا سه‌بعدی در خواهد آمد.

سرپرست پلیس راهور فرماندهی انتظامی گیلان با بیان اینکه این استان 14 هزار کیلومتر وسعت دارد و از این حیث هشتمین استان کشور محسوب می‌شود عنوان کرد: گیلان با سکونت 177 نفر در هر کیلومتر مربع سومین استان‌ متراکم کشور بوده و رتبه شانزدهم کشوری از لحاظ آمار جمعیتی را به خود اختصاص داده است.

طالبی آمار زیاد جمعیت بالای 65 سال گیلان و معرفی این خطه به عنوان مسن‌ترین استان را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: افزایش امید و شرایط خوب برای بهبود کیفیت زندگی یکی از ویژگی‌های برتر گیلان است اما همین موضوع از لحاظ آمار وقوع تصادفات و سوانح رانندگی چالش بزرگی را برای پلیس ایجاد کرده است.
وی وجود 16 شهرستان و 42 بخش در گیلان و همسایه بودن آن با تعدادی از استان‌های کشور را نیز مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: با توجه به وجود مناطق بسیار زیاد گردشگری، گیلان یکی از مقاصد اصلی مسافران برای گذراندن ایام تعطیلات است بنابراین به یکسری تمهیدات ویژه در حوزه ترافیک و راهنمایی و رانندگی نیاز دارد.

سرپرست پلیس راهور فرماندهی انتظامی گیلان با تأکید بر اینکه در 16 شهرستان این استان ادارات پلیس راهنمایی و رانندگی وجود دارد اظهار داشت: در حوزه برون شهری گیلان 11 هزار کیلومتر و در بخش درون شهری نیز 10 هزار و 100 کیلومتر راه وجود دارد که این‌ها از ویژگی‌های منحصر به فرد استان در حوزه‌ راه‌ها محسوب می‌شود.

طالبی از روند افزایشی تعداد وقوع تصادفات بین سال‌های 94 تا 97 در گیلان خبر داد و در تشریح بیشتر این مطلب ابراز داشت: در سال 94 حدود 118 نفر در معابر درون شهری گیلان دچار حادثه تصادف شده و جان خود را از دست دادند و این آمار در سال گذشته نیز طبق آمارها و گزارشات موجود به حدود 144 نفر رسید.

وی افزایش 11 درصدی تعداد آمار فوت شدگان حوادث ترافیکی در معابر درون شهری گیلان در شش ماهه نخست امسال را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: از ابتدای امسال تا پایان شهریور حدود 70 نفر در معابر درون شهری گیلان دچار حادثه ترافیکی شده و فوت کردند که تعداد بالایی از آنان عابر پیاده و یا موتورسیکلت سوار بودند.

سرپرست پلیس راهور فرماندهی انتظامی گیلان با بیان اینکه 76 درصد آمار جان‌باختگان حوادث رانندگی این استان در شش ماهه نخست امسال را عابران پیاده، موتورسیکلت سواران و ترک نشینان آن‌ها تشکیل می‌دهند افزود: طبق آمارها بیشترین تصادفات رانندگی در گیلان بین ساعت‌های 16 تا 20 و 12 تا 16 اتفاق می‌افتد.

طالبی 24 درصد از جان باختگان حوادث رانندگی در معابر شهری گیلان را مربوط به افراد مسن دارای 60 تا 80 سال سن اعلام کرد و اظهار داشت: پراکندگی تصادفات در شهرستان‌های مختلف گیلان به صورت متوازن است اما در شهر رشت و با جان‌باختن 25 نفر در شش ماهه نخست امسال با یک چالش بزرگ و جدی در این حوزه مواجهیم.

وی تردد تعداد زیادی از شهروندان و ساکنان شهر رشت برای رسیدن به محل کار و یا اقامت خود در سایر شهرهای همجوار را یکی از عوامل بروز ترافیک بسیار بالا در معابر برون شهری دانست و گفت: شهرهایی نظیر خشکبیجار، خمام، کوچصفهان، لشت‌نشا و سنگر از جمله شهرهایی است که ترددهای بسیار زیادی در آن‌ها انجام می‌شود.

سرپرست پلیس راهور فرماندهی انتظامی گیلان وجود 35 شهر اقماری در سطح 16 شهرستان استان گیلان نظیر ماکلوان، رودبنه، شاندرمن و نظایر آن را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در شش ماهه نخست امسال از مجموع 70 نفر 17 نفر در حوزه معابر درون شهری مناطق یاد شده دچار حوادث رانندگی شدند و جان خود را از دست دادند.

طالبی با بیان اینکه پلیس راهور گیلان به تبعیت از پلیس ناجا کشور در چهار حوزه مشخص برنامه‌‌ریزی کرده و اهداف خود را دنبال می‌کند ابراز داشت: کاهش آمار جانباختگان حوادث ترافیکی به تعداد 32 نفر، تسهیل در ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگان، افزایش انضباط ترافیکی و هوشمندسازی از برنامه‌های امسال پلیس راهور گیلان است.

وی نصب چهار دوربین ثبت تخلف در رشت که در دو تقاطع راه‌اندازی شده‌اند را مورد اشاره قرار داد و ضمن تأکید بر لزوم افزایش این سیستم‌ها اظهار داشت: طبق دستورالعمل‌های صادره برای کاهش تصادفات قصد داریم در شریان‌های اصلی استان از وجود دوربین‌های هوشمند و در معابر فرعی نیز از سرعت‌کاه‌ها استفاده کنیم.

سرپرست پلیس راهور فرماندهی انتظامی گیلان فعال نبودن پل‌های مکانیزه شهر رشت را مورد انتقاد قرار داد و خاطرنشان کرد: 14 پل عابرپیاده مکانیزه در سطح رشت وجود دارد که تمامی آن‌ها به غیر از یکی غیرفعال است که این امر مشکلات زیادی را در حوزه تأمین امنیت تردد عابران پیاده و برقراری ترافیک روان ایجاد می‌کند.

طالبی اجرای طرح عابر یار در سطح شهر رشت را یکی از اقدامات بسیار خوب پلیس راهور گیلان در مرکز استان جهت ارتقاء سطح فرهنگ ترافیکی شهروندان خواند و تصریح کرد: برگزاری 40 همایش برای موتورسیکلت سواران و توزیع حدود 3 هزار و 500 عدد کلاه ایمنی بین آن‌ها از دیگر اقدامات اثربخش پلیس راهور گیلان است.

وی از ارسال پیامک‌های آموزشی و ترغیبی برای موتورسیکلت سواران جهت رعایت قوانین و استفاده از کلاه ایمنی خبر داد و تصریح کرد: برخوردهای سلبی با موتورسیکلت سواران در گذشته زیاد بود اما با تمهیدات فرماندهی انتظامی استان گیلان این رویکرد بیشتر به سمت تعامل، برقراری ارتباط مؤثر و آموزش پیش می‌رود.

سرپرست پلیس راهور فرماندهی انتظامی گیلان نبود هیچ‌گونه خدمات رفاهی و استراحت‌گاهی در مسیر 160 کیلومتری جاده قزوین – رشت را یکی از دلایل افزایش ترافیک در محدوده رودبار دانست و گفت: با توجه به ساخت مسیر 12 کیلومتر رودبار، یک جاده کنارگذر توسط پلیس راهور گیلان برای عبور خودروها و حل مشکل ترافیک باز شده است.

سرپرست پلیس راهور فرماندهی انتظامی گیلان با تأکید بر اینکه این کنارگذر در حاشیه رودخانه سفیدرود ایجاد شده و امنیت لازم برای تردد خودروها در شب به علت خطر سقوط را ندارد افزود: امیدواریم کار احداث مسیر رودبار به منجیل با سرعت بیشتری انجام شود تا بار ترافیکی این محدوده به ویژه در ایام تعطیلات کاهش پیدا کند.

طالبی هوشمندسازی شهر رشت را یکی از برنامه‌های اولویت‌دار پلیس راهور گیلان با کمک شهرداری‌ها و شورای ترافیک استان دانست و عنوان کرد: از تمام دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط در حوزه ترافیک انتظار داریم به مجموعه پلیس راهور گیلان کمک کنند تا مشکلات و موانع موجود در سایه تعامل چندجانبه حل و فصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *