کد خبر: 53035
تاریخ انتشار: 2/اسفند/1400 - ساعت : 21:47

حکم حبس استاندار اسبق گیلان تکذیب شد

حکم حبس استاندار اسبق گیلان تکذیب شد

دکتر محمد علی نجفی گفت: قرارداد موسوم به منطقه آزاد کیش با موافقت سران وقت سه قوه و رییس وقت قوه قضاییه اجرایی شد و هیچ حکم حبسی برای بنده صادر نشده است

به گزارش خط قرمزو به نقل از اسرار امروز، دقایقی پیش خبری در رسانه های کشور به نقل از میزان منتشر شد که ذبیح‌الله خداییان رییس سازمان بازرسی کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قضایی اعلام کرد برای دکتر محمد علی نجفی استاندار اسبق گیلان در پرونده منطقه آزاد کیش، حکم حبس صادر شده است.

سخنگوی قوه قضاییه در بخش از سخنان خود در این جلسه افزود: پرونده‌ای که در آن زمان با عنوان واگذاری ۲۰۰ هکتار از اراضی کیش با یک ثمن به علم‌بیگی ، با پیگیری سازمان بازرسی تشکیل شده بود اخیرا به حکم منجر شده و «حسین موسویان» سفیر وقت ایران در آلمان به ۱۱ ماه حبس و همچنین «حسین قاسمی» مدیرعامل وقت منطقه آزاد کیش، «محمد علی نجفی» معاون وقت منطقه آزاد کیش، «جمشید قنبر مدیر سرمایه‌گذاری منطقه آزاد کیش، «ابوتراب فاضل» مدیر حقوقی منطقه آزاد کیش و «کاظم عامری» نماینده منطقه آزاد کیش در انعقاد قراردادها، به تحمل حبس محکوم شدند؛ «خدایار علم بیگی» نیز به لحاظ تبانی در معاملات دولتی به ۳ سال حبس محکوم شده؛ در جریان این پرونده ثابت شد که این واگذاری در اثر تبانی در معاملات دولتی صورت گرفته است.

اما دکتر محمد علی نجفی استاندار اسبق گیلان در پاسخ به سئوال خبرنگار ما در یک گفتگوی تلفنی، صدور حکم حبس را اساسا تکذیب کرد و گفت: مصاحبه رییس سازمان بازرسی کل کشور در پرونده موسوم به کیش مبنی بر صدور حکم برای بنده صحت ندارد.

دکتر نجفی با اشاره به قرارداد فوق الذکر گفت: این قرارداد برای سرمایه گذاری 2 میلیارد یورویی بین سازمان منطقه آزاد کیش و کنسرسیوم اروپا در اوایل دهه 80 منعقد شده بود که زمین گلف 150 هکتاری بین المللی ، مراکز تفریحی وهتل در 200 هکتار از اراضی کیش ساخته شود.

وی افزود: این قرارداد باعث توسعه و ترقی فوق العاده کیش شد که آلمانی ها و کنسرسیوم اروپایی سرمایه گذاری خود را شروع کردند.

وی یادآور شد: مطالبی در همان زمان منتشر شد که زمین منطقه آزاد کیش به خارجی ها واگذار شده است در حالیکه قرارداد کیش مشخصا با یک شخص ایرانی منعقد شده بود.

نجفی در ادامه تاکید کرد: با توجه به اینکه مطرح شد ممکن است اشکالاتی در این قرارداد وجود داشته باشد، رییس وقت سازمان منطقه آزاد کیش بصورت مکتوب این موضوع را به رییس وقت قوه قضاییه مرحوم حضرت آیت الله شاهرودی اعلام کرد تا ایشان بررسی نموده و اگر چنین قراردادی اشکال دارد، مراتب را ابلاغ فرمایند.

وی گفت: مرحوم حضرت آیت الله شاهرودی این قرارداد و نوع سرمایه گذاری را در کمیته ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در حضور سران سه قوه مطرح کردند و طی مکاتبه با سازمان منطقه آزاد کیش به جدیت اعلام کردند شخصا این قرارداد را بررسی نموده و این قرارداد خالی از هرگونه اشکال است و دستور دادند این قرار داد اجرایی شود.

استاندار اسبق گیلان با اشاره به اینکه این قرارداد در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد و مدیران وقت سازمان منطقه آزاد کیش هم اجرایی شد، خاطرنشان کرد: متمم قراردادی در سال 1386 نوشته شد اما شرطی را برای داوری پذیرفتند که اگر اختلافی ایجاد شد در داوری ICC پاریس باید رسیدگی شود که مصوبه هیئت وزیران دولت آقای احمدی نژاد را هم دارد.

نجفی تاکید کرد: اتهام تضییع و تبانی در معاملات دولتی را به هیچ وجه قبول ندارم و اجرای این قرارداد با تصویب سران سه قوه و رییس وقت قوه قضاییه عملیاتی شد که مستندات آن هم موجود می باشد.

استاندار اسبق گیلان در پایان با بیان اینکه هیچ حکم حبسی برای بنده صادر نشده، گفت: اما در کمال تعجب خبری به نقل از رییس سازمان بازرسی کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه منتشر شد که به حبس محکوم شدم که به شدت تکذیب می کنم و در موقع لزوم اسناد آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *