کد خبر: 55901
تاریخ انتشار: 23/تیر/1401 - ساعت : 09:21

جای خالی صابری فومنی هنوز پر نشده

جای خالی صابری فومنی هنوز پر نشده

به گزارش خط قرمز – مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه ششمین جشنواره طنز پهلو ضمن ارحج نهادن به مقام ادبی و شخصیت گل آقای ایران گفت : متأسفانه هنوز جایگاه صابری فومنی به درستی شناخته نشده و متاسفیم که هنوز جای صابری پر نشده و آنچه اهمیت دارد این است که کسانی چون صابری ها وارد حوزه فرهنگ‌وهنر شوند.

محمود شالویی تاکید کرد: آنچه مسلم است موضوع طنز و خدمتی که صابری به همه جوامع هنری کرده یک خدمتی کم سابقه است.

مشاور وزیر فرهنگ با بیان اینکه در کلام مرحوم صابری لطافتی نهفته بود افزود: خدمتی که صابری از طریق طنز انجام داد کم سابقه است زیرا طنز گل آقا طنزی معمولی نبود بلکه اندیشه و معنا در طنز هایش موج می زد.

وی با بیان اینکه صابری در کنار شهید رجایی رشد کرد گفت:صابری و صابری ها همچنان باید وارد حوزه هنری ما شوند.
وی درباره پیشنهاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر ثبت روزی به نام طنز در تقویم بیان کرد: امیدواریم این موضوع در شورای فرهنگ عمومی به تصویب برسد و جشنواره طنز پهلو در پاسداشت کیومرث صابری فومنی (گل آقا )در فومن دائمی شود.

مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه طنزهای گل آقا طنز معمولی نیست، گفت: وی در کنار شهید رجایی رشد کرد و به بالندگی رسید و در محضر مقام معظم رهبری خود را نشان داد و آنچه که ارائه کرد برای همه ما درس آموز بوده است.

وی با بیان اینکه امروز نیز ما به درس‌ها و معارف مرحوم کیومرث صابری فومنی نیاز داریم، تصریح کرد: متأسفانه هنوز جایگاه صابری فومنی به درستی شناخته نشده و متاسفیم که هنوز جای صابری پر نشده و آنچه اهمیت دارد این است که کسانی چون صابری ها وارد حوزه فرهنگ‌وهنر شوند.

شالویی تصریح کرد: تلاشمان را می کنیم تا جشنواره ملی طنزپهلو به عنوان روز طنز نامگذاری شود.

وی خاطرنشان کرد: در دولت مردمی تلاش می شود به جامعه فرهنگی و هنری رسیدگی شود.

گفتنی است که در اختتامیه این جشنواره دکتر عباسی استاندار گیلان، حمید لولایی بازیگر سینما و تلویزیون ، استاد رضا رفیع پور طنزپرداز مطرح کشور، فکور فرماندار ، بهروزی فر نماینده شهرستان فومن و شفت در مجلس ، ثقتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سایر مدیران استانی و شهرستانی، هنرمندان و طنزپردازان برجسته و جمع کثیری از مردم هنردوست شهرستان فومن حضور داشتند .

گفتنی است که این جشنواره با اجرای نمایشی از دعای باران و اجرای موسیقی محلی از خواننده گیلانی بیژن لرد همراه بود و در پایان از برگزیدگان این جشنواره تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *