کد خبر: 13867
تاریخ انتشار: 26/اسفند/1397 - ساعت : 15:59

ثبت ۴۷ موقوفه از علمای واقف استان گیلان در سامانه جامع موقوفات

ثبت ۴۷ موقوفه از علمای واقف استان گیلان در سامانه جامع موقوفات

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با بیان اینکه تعداد ۴۷ موقوفه از علمای واقف استان گیلان در سامانه جامع موقوفات به ثبت رسیده است گفت: بیشترین نیات علمای واقف مربوط به عزاداری و تعزیه‌داری سیدالشهدا (ع) همراه با قید مکان و نیت بعدی ازنظر فراوانی خیر و مبرات است
به گزارش خط قرمز – حجت‌الاسلام ستار علیزاده پیش از ظهر امروز در همایش علمای واقف استان گیلان در سالن اجتماعات مصلی رشت با اشاره به اهمیت وقف در نظام اسلامی اظهار کرد: وقف می‌تواند در توسعه فرهنگی، اقتصادی و درمانی جامعه مفید باشد لذا شایسته است با ایجاد یک گفتمان عمومی درزمینه وقف، این فرهنگ را که مصداق واقعی عمل صالح است در بین اقشار مختلف نهادینه کرد.

وی با بیان اینکه تعداد ۴۷ موقوفه از علمای واقف استان گیلان در سامانه جامع موقوفات به ثبت رسیده است افزود: بیشترین نیات علمای واقف مربوط به عزاداری و تعزیه‌داری سیدالشهدا (ع) همراه با قید مکان و نیت بعدی ازنظر فراوانی خیر و مبرات است.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان گیلان قدیمی‌ترین موقوفه علمای واقف را مربوط به مرحوم شیخ حسین پیر عرب در قریه امامزاده هاشم عنوان کرد و گفت: موقوفه مرحوم شیخ حسین پیر عرب مربوط به تاریخ ۱۱/ ۷ /۱۰۶۹ قمری بوده که تقریباً ۳۷۱ سال پیش‌ازاین وقف می‌گذرد.

علیزاده از ۵۴ موقوفه با نیات مدارس علوم دینی و حوزه‌های علمیه در استان گیلان خبر داد و بیان کرد: این موقوفات دارای دو هزار و ۶۹۱ رقبه بوده که بیشترین نیات آن به ترتیب مربوط به حوزه‌های علمیه شهرستان رشت آستانه‌اشرفیه با تعداد موقوفات ۲۱ و ۱۶ است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان جمع کل اجرای نیات واقفین طی هفت سال اخیر را هفت میلیارد و ۴۳ میلیون و ۶۸۲ هزار و ۱۱۰ ریال عنوان کرد و گفت: اوقاف با بسته پیشنهادی وقف مشارکتی یا مشارکت در وقف، برای ایجاد موقوفات جدید، درصدد تقویت اندیشه یاری و احسان عالمان و واقفین در انجام امور خیر خصوصاً افزایش تعداد بیشتر از اشخاص واقف نیکوکار است.

وی با بیان اینکه وقف یک سرمایه معنوی و ملی است و باید با پنداری اجتماعی به آن نگریست خاطرنشان کرد: موقوفات الی‌الابد به‌صورت عام‌المنفعه در بستر زمان جاری و باقی خواهد ماند که با نهادینه شدن فرهنگ وقف می‌توان در اشاعه آن تلاش کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *