خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

تولید کمپوست در سراوان رشت به ۴۹ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد


شهردار رشت گفت: تکمیل دو سوله جدید و ایجاد خطوط تولید کمپوست جدید در منطقه سراوان رشت مجموعاً به ۴۹ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.


ناصر حاج‌محمدی اظهار داشت: شهرداری رشت در حال حاضر برای تکمیل سوله‌های جدید 6 هزار متر مربعی زباله در منطقه سراوان رشت به 9 میلیارد تومان اعتبار و جهت ایجاد دو خط تولید تازه برای تولید کمپوست به 40 میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد.

شهردار رشت از تولید 6 تا 10 لیتر بر ثانیه شیرآبه در محل دفن زباله سراوان سخن گفت و عنوان کرد: هم‌اینک روزانه بین 300 تا 400 تن زباله به محل کارخانه کود آلی رشت جهت تهیه کمپوست وارد می‌شود اما با توجه به زیرساخت‌های موجود و فرسودگی ماشین‌آلات، امکانات فعلی دیگر برای تولید کمپوست جوابگو نیست.

حاج‌محمدی در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون برای دپوی زباله در مکانی دیگر غیر از سراوان رشت و یا خالی کردن این منطقه از سکنه تصمیمی اتخاذ شده است یا خیر تصریح کرد: خیر تاکنون مکان دیگری برای انباشت زباله رشت معرفی نشده از طرفی دیگر خالی کردن سکنه نیز امری بسیار هزینه‌بر و غیرممکن است.

ی با بیان اینکه طبق قوانین بالادستی سه دستگاه شامل وزارت کشور، سازمان حفاظت محیط‌زیست و جهاد کشاورزی محل دپوی زباله را باید مشخص و آن را به شهرداری‌ها جهت شروع کار تخلیه زباله معرفی کنند افزود: به جای خالی کردن منطقه سراوان از سکنه می‌توان به امحاء زباله پرداخت که مطمئناً از تصمیم اولی کم ‌هزینه‌تر است.

شهردار رشت شروع عملیات انباشت و دپوی زباله در سراوان را از سال 60 دانست و با تأکید بر اینکه سال‌هاست وضعیت این منطقه بحرانی شده است ابراز داشت: سراوان به علت تولید شیرآبه‌های سمی و آلودگی شدید محیط‌زیست هم‌اینک در حالت اورژانسی به سر می‌برد و باید برای نجات آن سرعت بیشتری به خرج دهیم.

حاج‌محمدی تفکیک زباله از مبدأ و تولید زباله کمتر توسط شهروندان و ایجاد تأسیسات لازم برای تهیه کمپوست، تصفیه شیرآبه و امحاء زباله در منطقه سراوان را امری ضروری خواند و گفت: شیرآبه‌هایی که در حال حاضر از زیر زباله‌های دپو شده سراوان وارد آب‌های زیرزمینی می‌شود محصول عدم تفکیک زباله‌های تر از زباله خشک است.

وی با اشاره به اینکه کشورهای توسعه‌یافته پس از اجرای طرح تفکیک زباله در شهرهای خود، برای بحث تولید زباله صفر در حال برنامه‌ریزی هستند افزود: باید فرهنگ سازی در بین شهروندان شهرهای شمالی برای امر تفکیک زباله از مبدأ ترویج شود تا زباله‌ها همانطور به صورت غیراستاندارد به کارخانه‌های تولید کمپوست وارد نشود.

شهردار رشت با اعلام این خبر که در حال حاضر بخش عظیمی از توده‌های کمپوست تولیدشده شهرداری رشت به علت وجود خورده شیشه بدون مشتری باقیمانده و کسی برای خرید آن رغبت ندارد عنوان کرد: از تمام شهروندان رشتی انتظار داریم برای جلوگیری از این مسائل کار تفکیک زباله از مبدأ را با جدیت بیشتری پیگیری کنند.

حاج‌محمدی انجام سه کار به صورت همزمان در سراوان رشت شامل نصب دستگاه زباله‌سوز، ایجاد تصفیه‌خانه شیرآبه و اتمام سوله‌های دپو زباله را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: قصد داریم سوله جدیدی نیز در این منطقه احداث کنیم که اگر مراحل طراحی و عملیات احداث آن به خوبی پیش رود تا سه ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *