کد خبر: 23488
تاریخ انتشار: 20/مرداد/1398 - ساعت : 18:13

تولید روزانه ۴۰۰ تن گوشت سفید در گیلان

تولید روزانه ۴۰۰ تن گوشت سفید در گیلان


رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه روزانه بیش از ۴۰۰ تن گوشت سفید در گیلان تولید می‌شود گفت: نیمی از این سهم تولیدی به استان‌های همجوار به ویژه بازار تهران ارسال می‌شود.


به گزارش خط قرمز ، علی درجانی اظهار داشت: از ابتدای اسفند سال گذشته جهاد کشاورزی گیلان تلاش‌های خود جهت مقابله با هجوم ملخ را آغاز کرد که در نتیجه این فعالیت جهادی حتی یک درصد خسارت به بخش کشاورزی استان وارد نشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تأکید بر اینکه گستره و نحوه مقابله این دستگاه با آفت ملخ در دهه اخیر بی‌سابقه بوده است عنوان کرد: مبارزه گسترده با هجوم ملخ در سطح ده هزار هکتار از اراضی و انجام عملیات پایش در سطح وسیعی از مناطق صعب‌العبور گیلان از جمله اقدامات مهم این سازمان محسوب می‌شود.

درجانی تکیه بالای 40 درصد از اقتصاد گیلان در حوزه کشاورزی و تولید محصولات مختلف را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در حال حاضر بالای 90 درصد از مالکیت‌ها در بخش کشاورزی گیلان به صورت خصوصی است از طرفی دیگر این استان تأمین کننده بخش اعظمی از تولیدات استراتژیک کشور محسوب می‌شود.

وی اقدامات سازمان جهاد کشاورزی در بخش تجهیز و نوسازی اراضی را نیز برشمرد و ابراز داشت: گیلان از حیث انجام فرآیندهای مربوط به حوزه تجهیز و نوسازی اراضی خود، هم‌اکنون جزء استان‌های پیش‌رو در این زمینه محسوب می‌شود به طوری‌که در حال حاضر بیش از 85 هزار هکتار از اراضی آن تجهیز و نوسازی شده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان لایروبی و ساماندهی آب‌بندان‌ها را نیز از دیگر فعالیت‌های شاخص این دستگاه اعلام کرد و بیان داشت: تا قبل از تأسیس سد سفیدرود آب بندان‌ها منبع تغذیه اراضی کشاورزی گیلان بودند و هم‌اکنون نیز برخی از اراضی واقع در شرق و غرب استان برای تغذیه وابسته به منابع آبی آب‌بندان‌ها هستند.

درجانی از اعطای تسهیلات در بحث صنایع و توسعه مکانیزاسیون و آماده بودن فرصت‌های سرمایه‌گذاری در گیلان سخن گفت و اظهار داشت: طبق آمارهای موجود هم‌اکنون بیش از 50 درصد از تسهیلات حوزه اشتغال روستایی و حدود 70 درصد از سهم اعتبارات خط تولید مکانیزاسیون جذب شده که آمار خوبی برای گیلان محسوب می‌شود.

وی پیش‌رو بودن گیلان در حوزه امور دام در سطح کشور و عملکرد خوب جهاد کشاورزی برای تأمین و توزیع نهاده‌های دامی را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: روزانه بیش از 400 تن گوشت سفید در گیلان تولید می‌شود که در همین راستا نیمی از این سهم تولیدی به استان‌های همجوار به ویژه بازار تهران ارسال می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تغییر کاربری اراضی کشاورزی را یک تهدید برای این استان قلمداد کرد و ابراز داشت: تجهیز و نوسازی اراضی از گسترش پدیده تغییر کاربری جلوگیری به عمل می‌آورد و طبق اطلاعات موجود مقدمات اجرای این کار در سطح 15 هزار هکتار از اراضی استان گیلان فراهم شده است.

درجانی با اشاره به اینکه اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی گیلان در سطح 20 هزار هکتار نیز مصوب شده و بلافاصله پس از تأمین اعتبار در سال 98 و 99 اجرایی می‌شود افزود: از 238 هزار هکتار از اراضی کشاورزی گیلان چیزی در حدود 180 هزار هکتار آن قابلیت اجرای طرح تجهیز و نوسازی را دارند.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه امسال در هفته دولت 73 پروژه با صرف 96 میلیارد تومان اعتبار افتتاح می‌شود گفت: 2 هزار و 567 خانوار گیلانی در سطح 57 روستا از این طرح‌ها بهره‌مند می‌شوند و 37 طرح تولیدی نیز در همین ایام مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

بهمن علیزاده با بیان اینکه در حوزه اقتصاد مقاومتی 59 پروژه جهت اجرا به ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان معرفی شده است افزود: از مجموع پروژه‌های پیشنهادی 11 عنوان آن به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان جهت بررسی ارجاع شد که اکثر آن‌ها طرح‌های شیلاتی، آب و خاک، صنایع تبدیلی و طرح‌های گلخانه‌ای هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *