کد خبر: 54783
تاریخ انتشار: 5/خرداد/1401 - ساعت : 13:23

تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق بازرگانی گیلان و جمهوری تاجیکستان امضا شد

تفاهم‌نامه همکاری بین اتاق بازرگانی گیلان و جمهوری تاجیکستان امضا شد


اتاق بازرگانی گیلان با حضور در استان ختلان تاجیکستان در راستای افزایش تعاملات تجاری و صادرات محصولات کشاورزی، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.


هادی تیزهوش تابان رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان گیلان که در راس هیئتی برای شرکت در همایش بازرگانی جمهوری تاجیکستان به آن کشور سفر کرده، صبح امروز ضمن بازدید از نمایشگاه توانمندی کالاهای کشاورزی استان ختلان در همایش بازرگانی تاجیکستان شرکت کرد.

در این همایش تجاری که معاون اول نخست‌وزیر تاجیکستان، استاندار ختلان و تعداد زیادی از فعالان اقتصادی از کشورهای مختلف حضور داشتند، هادی تیزهوش تابان رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان گیلان و فرهاد رسول‌زاده رییس اتاق بازرگانی و صنعت استان ختلان تاجیکستان تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

در این تفاهم‌نامه که در حضور مقامات ارشد جمهوری تاجیکستان امضا شد، طرفین متعهد شدند که حداکثر تلاش خود را برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی بویژه در حوزه کشاورزی به عمل آورند.

صادرات محصولات کشاورزی بومی استان گیلان به جمهوری تاجیکستان و صادرات محصولات کشاورزی خاص استان ختلان به جمهوری اسلامی ایران در دستور کار طرفین قرار گرفته است.

مذاکرات اولیه برای تبادل این نوع محصولات کشاورزی به عمل آمده و مقرر گردید پیگیری‌های لازم برای ادامه کار انجام گیرد.

این موافقت‌نامه که بین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان گیلان (جمهوری اسلامی ایران) و اتاق بازرگانی و صنعت استان خاتلون (جمهوری تاجیکستان) امضا شد.

طرفین ضمن توافق مبنی بر حمایت از ایده توسعه روابط بازرگانی – اقتصادی بین جمهوری اسلامی، ملاک قرار دادن مساعدت به مؤسسات، سازمان¬ها و شرکت¬ها در توسعه روابط تجاری و گسترش همکاری¬های متقابل، گسترش، حمایت و تحکم روابط تجاری و اقتصادی بین استان گیلان و استان خاتلون، سازماندهی اعزام هیئت¬های تجاری دوجانبه، در برگزاری ملاقات بین نمایندگان مجامع تجاری برای مشارکت فعال مؤسسات، سازمان¬ها، کارفرمایان و اتحادیه¬های آن‌ها در نمایشگاههای مختلف، ارتقای روابط تجارت خارجی فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان، امکانات «شورای تجاری بین¬المللی اتاقهای بازرگانی منطقه دریای خزر» بهره‌مند شوند، بررسی رفع مشکلات تجار، جذب سرمایه گذاریهاب نوآورانه جهت اجرای پروژه‌های سرمایه کذاری در دو استان با یکدیگر موافقت نامه امضا کردند.

به گزارش فارس، ولایت خَتلان یکی از ولایت‌های کشور تاجیکستان است و مرکز آن شهر باختر نام دارد. مساحت این ولایت ۲۴ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن در سال ۲۰۰۵ میلادی ۲ میلیون و ۳۳۷ هزار نفر بوده‌است. این ولایت در جنوب خاوری شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان واقع شده و منابع مهم آبیاری و برق‌آبی همچون رودخانه وخش، سد نارَک، سد و نیروگاه سنگ‌توده ۲ و کانال شاه‌راهی وخش در این ولایت واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *