کد خبر: 24507
تاریخ انتشار: 13/شهریور/1398 - ساعت : 22:18

تعاونی های برتر گیلان معرفی و تجلیل شدند+تصاویر

تعاونی های برتر گیلان معرفی و تجلیل شدند+تصاویر


همایش تجلیل از تعاونی های برتر استان گیلان با حضور بازوند معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، زارع استاندار گیلان، علیزاده مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان ، جمالی نماینده مردم شهرستان روبار و منجیل در مجلس شورای اسلامی ، جمعی از مدیران کل و روسای استانی و شهرستانی و همچنین تعاونگران استان در سالن اجتماعات الغدیر استانداری گیلان برگزارشد.


در ابتدای مراسم ، علیزاده ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل ، شهدای انقلاب اسلامی ، دفاع مقدس ، مدافع حرم و تسلیت ایام محرم و تبریک هفته تعاون با ارائه گزارشی به مقامات و مدعوین ابراز داشت : تعداد شرکتهای تعاونی تشکیل شده در سال گذشته 120 تعاونی با 1400 عضو و 1706 فرصت شغلی می باشد.

مدیرکل ، تعداد تعاونی های دارای صادرات را 17 شرکت تعاونی با 32 میلیون دلار صادرات اعلام نمود که این رقم نسبت به سال گذشته 80 درصد افزایش داشته است .

وی از تلاش بخش تعاون اداره کل در تجمیع 3 هزار نفر از تولید کنندگان استان در قالب 30 تعاونی تامین نیاز خبر داد و تعداد شرکتهای تعاونی فعال استان را در حال حاضر 2500 شرکت با 32 هزار عضو و 838 میلیارد تومان سرمایه بیان نمود. وی همچنین افزود : از 14500واحد مسکن مهر، 12000واحد تحویل متقاضیان داده شده است . در سال 97 ،120 تعاونی جدید با 1400 عضو تشکیل شده است . اولین و بزرگترین صادرکننده ماهیان خاویاری درقالب شرکت تعاونی در استان گیلان می باشد . تعاونی ها حدود 6/4 درصد از تولیدگوشت سفید مصرفی کشور را بر عهده دارند و این در صورتی است که در استان گیلان تعاونی ها بالغ بر 40 درصد از گوشت سفید مصرفی استان را تامین می نمایند.

علیزاده خاطرنشان کرد : بخش تعاون عامل تجمیع سرمایه‌ها و در عین حال تقویت مشارکت در برابری فرصت‌ها است که در شرایط اقتصادی امروز و نیز در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ، ما را به این مهم نزدیک‌تر می‌نماید.

در ادامه جمالی نماینده محترم مردم شهرستان روبار و منجیل در مجلس شورای اسلامی گفت : تعاون در بحث اشتغال ، اقتصاد خانواده و معیشت آنها موثر است که بهترین راه تولید ثروت بخش تعاونی می باشد . وی با تشکر از همه کسانی که در بخش تعاون فعالیت می کنند افزود : تعاونیها همواره مورد حمایت قانون ، نظام و دولت هستند و امیدوارم با حمایت دولت از تعاونی ها بتوانیم از شراط سخت کنونی خارج شویم.

بازوند معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان تاریخچه ای از تعاون در جهان و ایران ابراز داشت : اولین تعاونی در سال 1314در ایران به ثبت رسید و درسال 1331 تعداد تعاونی ها به 100 مورد رسید و برای اولین بار، سال 1346 را سال تعاون نامگذاری نمودند.

وی همچنین اظهار داشت : از ابتدا تاکنون بیش از 220 هزارتعاونی در کشور به ثبت رسیده که در حال حاضر93 هزارتعاونی فعال وجود دارد . وی رتبه تعاون کشور ما را در جهان 14 اعلام نمود .

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دلایل موفقیت تعاونی ها را سیاست و راهبرد وزارتخانه ، وجود افراد خوشنام در تاسیس تعاونی و نقش موثر آنها و ثبات در سیاست های بلند مدت نظام دانست و گفت : حفظ شرایط موجود و گرایش به سمت تعاونی های توسعه عمران ، دانش بنیان و خلاق و نوآور را امری مهم نام برد. وی با تاکید بر کیفیت بیش از پیش تعاونی ها اظهار داشت : در کشور حدود81 تعاونی توسعه عمران تشکیل شده است که دهک های پایین جامعه را تحت پوشش قرار می دهد و این تعاونی ها می توانند بدون شرکت در مناقصات با ترک تشریفات هر طرح عمرانی که توسط دستگاههای اجرایی واگذار می شود را که سود آن به جیب دهک های پایین جامعه می رود را می‌تواند دریافت نمایند.

وی افزود : تحقق دولت الکترونیک که منجر به شفافیت می شود و همچنین ایجاد سامانه جامع هوشمند در بخش تعاون از تاکیدات مهم وزیر می باشد.

ارسلان زارع استاندار محترم گیلان نیز گفت : طبق اصل ۴۴ قانون اساسی؛ نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی با برنامه‌ریزی منظم و صریح استوار است و آنچه در تجربیات موفق جهانی و حتی در کشور و استان خودمان نشان داده، نقش آفرینی بخش های خصوصی و از آن مهمتر تعاونی ها در رونق اقتصادی است.

وی با بیان اینکه تعاون زمینه ساز توسعه است و هدف سیاست توسعه، افزایش تولید داخلی است، اظهار داشت: تعاونی ها همچنین بسترساز اشتغال آفرینی در جامعه هستند و از لحاظ اقتصادی به عدالت و از حیث فرهنگی بـه ارزش های اخلاقـی توجه دارند و در عین حال از انضباطی داوطلبانـه برخوردارند.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: تعاونی ها باید بعنـوان یکی از جدی ترین راهکارهای توسعه پایدار کشور مورد توجه قرار گیرند و آیه شریفه ” تعاونوا علی البرّ و التّقوی” در همین راستا تفسیر می‌شود.

در پایان نیز از 25 تعاونی برتر در گرایش‌های کشاورزی ، صنعت ، خدمات ، مسکن ، مصرف ، اعتبار ، توزیعی و دانش‌بنیان و … در همایش تجلیل از تعاونی های برتر استان گیلان تقدیر به عمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *