کد خبر: 23871
تاریخ انتشار: 29/مرداد/1398 - ساعت : 14:46

بهره برداری 11 پروژه شیلاتی گیلان در هفته دولت

بهره برداری 11 پروژه شیلاتی گیلان در هفته دولت


مدیرکل شیلات گیلان گفت: ۱۱ طرح و پروژه شیلاتی گیلان هفته دولت امسال در زمینه‌های مختلف پرورش انواع ماهیان افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.


صمد درویشی  ایجاد مراکز تولید و پرورش انواع ماهیان گرم‌آبی و سردابی را از جمله اولویت‌های مهم اداره کل شیلات گیلان اعلام کرد و در همین زمینه اظهار داشت: در هفته دولت امسال 11 طرح و پروژه شیلاتی گیلان در زمینه‌های مختلف پرورش انواع ماهیان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

مدیرکل شیلات گیلان در تشریح بیشتر جزئیات پروژه‌های قابل افتتاح این دستگاه در ایام هفته دولت امسال عنوان کرد: این پروژه‌ها در حوزه‌هایی نظیر پرورش ماهیان سردابی، پرورش ماهیان خاویاری، کپورماهیان و پرورش زالو در بسیاری از شهرستان‌های واقع در مناطق شرقی و غربی استان گیلان ایجاد شده‌اند.

درویشی لاهیجان، سیاهکل، رضوانشهر، ماسال، صومعه سرا، فومن، رودسر و املش را از جمله شهرستان‌هایی که طرح‌های شیلاتی در آنان افتتاح می‌شود دانست و تصریح کرد: طبق گزارشات موجود در اداره کل شیلات گیلان برای ایجاد یازده طرح شیلاتی اعتباری معادل 22 میلیارد و 750 میلیون ریال هزینه شده است.

وی امکان فراهم آمدن شرایط اشتغال مستقیم و غیرمستقیم به سبب ایجاد طرح‌های شیلاتی و پرورش انواع ماهیان در استان گیلان را مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: در خلال بهره‌برداری از پروژه‌های شیلاتی گیلان در هفته دولت امسال زمینه اشتغال 18 نفر به‌صورت مستقیم و 27 نفر به‌صورت غیر مستقیم فراهم می‌شود.

مدیرکل شیلات گیلان دو محور نخست فعالیت‌های این اداره کل را صید و صیادی و حوزه آبزی‌پروری دانست و بیان داشت: در کنار این دو مؤلفه بسیار مهم، محور بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری و استخوانی و موضوع حفاظت از منابع آبزیان از دیگر محورهای مهم فعالیت‌های اداره کل شیلات گیلان به شمار می‌رود.

درویشی ضمن بیان اینکه استان گیلان در حوزه‌های مختلفی نظیر صید و صیادی از سابقه طولانی صد ساله برخوردار است اظهار داشت: هم‌اکنون با توجه به مستندات و آمارهای موجود، استان گیلان در حوزه تولید ماهیان گرمابی در رتبه سوم کشوری و در حوزه تکثیر این نوع از ماهیان نیز در رتبه نخست کشوری قرار دارد.

وی به میزان اشتغال ایجاد شده در بخش شیلات استان گیلان اشاره کرد و در تشریح همین موضوع اظهار داشت: در حال حاضر حدود 12 هزار شغل مستقیم و 36 هزار شغل غیر مستقیم به واسطه توسعه صنعت آبزی‌پروری در استان گیلان ایجاد شده است که این امر از ظرفیت‌های بالای حوزه شیلات حکایت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *