خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

بازنگری در برنامه های راهبردی کمیسیون فرهنگی شورا


در هشتاد و ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی و گردشگری شورای رشت به لزوم بازنگری در سیاست ها و برنامه های راهبردی کمیسیون فرهنگی شورای رشت تاکید شد.


رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و گردشگری شورا با آرزوی قبولی عزاداری های شهروندان در ایام محرم ، ماه سوگواری سرور و سالار شهیدان اظهار کرد: شور و اشتیاق جوانان در برپایی هر چه باشکوهتر عزای حسینی ستودنی است.

فاطمه شیرزاد با تقدیر از تلاش های محمد حسن عاقل منش رئیس پیشین کمیسیون فرهنگی شورای رشت افزود: امیدوارم با همدلی و همراهی تمامی اعضای کمیسیون بتوانم پاسخگوی اعتماد همکاران شورایی در پذیرش این مسئوولیت خطیر باشم.
وی با تاکید به بازنگری سیاست های کمیسیون فرهنگی شورای رشت بیان کرد: این مهم مورد توجه بوده و یقینا با برنامه های پیش رو شاهد تحولات خوبی  در سازمان های مربوطه خواهیم بود.
شیرزاد با تاکید به  بهره مندی از ظرفیت و نظرات  متخصصین حوزه فرهنگ و هنر و افراد دغدغه مند در این بخش اشاره کرد و گفت: استفاده بهینه  از ظرفیت جوانان در مباحث فرهنگی از جمله برنامه های کمیسیون فرهنگی شورا در سومین سال از فعالیت آن بوده و  امیدوارم با برنامه ریزی های اصولی شاهد  توسعه و ارتقای همه جانبه مباحث فرهنگی و اجتماعی باشیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت با اشاره به تشکیل کارگروه عفاف و حجاب افزود: بررسی و اجرای این مهم به طور ویژه در دستور کار است.
شیرزاد با انتقاد از عدم وجود فرهنگسرا در رشت بیان کرد: احداث فرهنگسرا و ایجاد پلاتوهای جدید می تواند در گسترش مباحث فرهنگی بالاخص ماندگاری تئاتر دائمی رشت نقش موثری ایفا کرده و یقینا با استفاده از این ظرفیت و زبان هنر می توانیم گام هایی موثر در رفع دغدغه های فرهنگی و اجتماعی برداریم.
وی دیدار با خانواده های معظم شهدا و  اهالی فرهنگ و هنر را از دیگر برنامه های کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت عنوان کرد و گفت: متاسفانه  حوزه فرهنگ و هنر دچار روزمرگی شده  و معتقدم باید با نگاهی دلسوزانه و با تدبیر دغدغه های  این بخش را برطرف کنیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی  شورای رشت تهاجم فرهنگی را یکی از مشکلات اصلی جامعه دانست و افزود: انتظار می رود سازمان فرهنگی ورزشی، روابط عمومی و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت برنامه های راهبردی فرهنگی خود را طی ۶ ماهه باقی مانده تا پایان سال به کمیسیون فرهنگی شورا ارائه کرده و به طور یقین با اقدامات کارشناسی شده می توانیم در تمامی زمینه های عفاف و حجاب، ایثار و شهادت ، مباحث اجتماعی و غیره برنامه های خوبی را برای شهروندان اجرا کنیم.
شیرزاد با تاکید به پیگیری وضعیت بناهای تاریخی در رشت بیان کرد: بناهای تاریخی میراث گرانبهایی هستند که باید در راستای حفظ آن تلاش کرد.
وی با اشاره به نامه سازمان بازرسی پیرامون عنوان شهر خلاق خوراک رشت تصریح کرد: طی سال های اخیر بارها پیرامون نحوه مدیریت و اقدامات انجام شده در حوزه شهر خلاق خوراک مباحث مختلفی از سوی اعضای شورا مطرح شد اما متاسفانه دستاوردهای سفرهای متعدد در قالب رشت شهر خلاق خوراک یونسکو هیچ گاه به اطلاع اعضای شورا به طور جامع و کامل رسانده نشد.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت به وضعیت آرامگاه شهدای گمنام در بوستان ملت، درمانگاه هموفیلی ، مزار دکتر حشمت اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه ردیف بودجه های مشخص برای برخی از این پروژه ها در نظر گرفته شده است انتظار می رود هر چه سریعتر شاهد اجرا و بهره برداری از آن ها باشیم.
شیرزاد با انتقاد از اینکه متاسفانه در گذشته به کرار شاهد برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه هایی بودیم که اعضای کمیسیون فرهنگی و همکاران شورایی نسبت به اجرای آن بی اطلاع بودند افزود: انتظار داریم در کنار پرداخت به موقع حقوق و مزایای پرسنل شهرداری رشت به برنامه های این چنینی نیز توجه بیشتری معطوف شود.
وی  به گسترش برنامه های فرهنگی در تمامی محلات ۵۵ گانه شهرداری رشت اشاره کرد و گفت:  متاسفانه اجرای برنامه های فرهنگی در برخی از محلات چندان مورد توجه نیست و با توجه به اینکه مکانی به منظور ایجاد چنین برنامه هایی در محله آب آسیاب رشت ایجاد شده اما تا کنون در این باره اقدام موثری انجام نشده است.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت با بیان اینکه  پروژه های نیمه تمام فرهنگی جزو اولویت های کمیسیون فرهنگی شورا هستند تصریح کرد: وضعیت سوئیت های کمپینگ تالاب عینک نیز باید تعیین تکلیف شود و یقینا سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت می تواند از این کمپینگ به عنوان یک محل درآمدزآیی به منظور رفع مشکلات مالی بهره مند شود.
.
عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی و گردشگری شورای رشت نیز در این جلسه با گرامی داشت روز شعر و ادب فارسی اظهار کرد: اعتلای این زبان آرزوی تمامی دوستداران فرهنگ‌ و هنر است.
محمد حسن عاقل منش با اشاره به اینکه طی دو سال اخیر  با همراهی اعضای کمیسیون و تمامی سازمان ها توانستیم اقدامات موثری در حوزه فرهنگ انجام دهیم افزود: یقینا نواقصی نیز طی دو سال گذشته وجود داشته که بخش اعظم آن به مشکلات مالی که شهرداری رشت با آن دست به گریبان است برمی گردد.
وی با تاکید به پرداخت مطالبات پرسنل شهرداری رشت بیان کرد: یقینا همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید هزینه های فراوانی به خانواده ها تحمیل می شود و از این رو انتظار داریم نسبت به پرداخت حقوق و مزایای کارکنان شهرداری رشت توجه بیشتری صورت بگیرد.
عاقل منش فلسفه وجودی شهرداری ها را ارائه خدمات در حوزه های مختلف دانست و گفت: برای ساخت تندیس آرسن میناسیان نیکوکار پرآوازه مبلغ پنجاه میلیون تومان اعتبار نیاز مند بودیم که متاسفانه این مهم پس از مدتها انتظار تاکنون محقق نشده است.
وی با بیان اینکه در ابتدای حضور ناصر حاج محمدی شهردار رشت لیستی مرتبط با برنامه های اولویت دار فرهنگی را با وی در میان گذاشتم تصریح کرد: راه اندازی موزه بلدیه، ترمیم ساختمان ساعت ، ترمیم ساختمان سازمان فرهنگی شهرداری رشت که با کمترین غفلت امکان سقوط دارد و غیره از جمله دغدغه های کمیسیون فرهنگی شورا بوده که  با شهردار در میان گذاشته شد و امیدوارم با همراهی اعضای کمیسیون فرهنگی شورا شاهد تحقق آن باشیم.
عضو دیگر کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه معتقدم جشنواره ها برای مدت زمان یک سال برگزار نشود اظهار کرد: هنرمندان فراوانی از سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت مطالباتی دارند اما متاسفانه با شرایط مالی حاکم بر شهرداری زمان پرداخت مطالبات آنان مشخص نیست.
محمد حسن علیپور با بیان اینکه از ظرفیت مساجد در اجرای برنامه های فرهنگی استفاده شود افزود: در برنامه های فرهنگی هنوز ایده ال ها محقق نشده و معتقدم باید از موازی کاری ها پرهیز شود.
وی به ظرفیت شهر خلاق خوراک رشت اشاره کرد و گفت: باید دستاوردهای مربوط به این عنوان برای اعضای شورا و شهروندان مشخص شود و مدیران شهرداری رشت باید بدانند که اعضای شورا بر عملکرد آنان نظارت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *