کد خبر: 13333
تاریخ انتشار: 18/اسفند/1397 - ساعت : 21:23

اطلاعیه بهزیستی گیلان در ضرب و شتم یکی از بیماران در کمپ ترک اعتیاد لنگرود

اطلاعیه بهزیستی گیلان در ضرب و شتم یکی از بیماران در کمپ ترک اعتیاد لنگرود

روابط عمومی اداره کل بهزیستی گیلان در اطلاعیه ای در خصوص ضرب و شتم یکی از بیماران در یک مرکز بهبودی اقامتی ( کمپ اعتیاد) در شهرستان لنگرود به تشریح اقدامات صورت گرفته این سازمان پرداخت .


به گزارش خط قرمز ، سیده فاطمه هاشمی اعلام کرد : به دنبال ضرب و شتم یکی از بیماران در یک مرکز بهبودی اقامتی( کمپ ترک اعتیاد) شهرستان لنگرود، بهزیستی گیلان پس از اطلاع از این واقعه ، به فوریت در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ نسبت به تعطیلی مرکز مذبور اقدام نمود و متخلفین طی تشکیل پرونده در همان تاریخ به مراجع قضایی معرفی گردیدند. بیماران مقیم در مرکز نیز طی هماهنگی با سایر مراکز جهت ادامه درمان هدایت شدند ولی متاسفانه به نظر می رسد که یکی از پایگاههای خبری،بسان روال گذشته ای که مسبوق به سابقه از خود نشان داده است، به جای اینکه اطلاع رسانی شفاف و بیان منصفانه و متوازن در نقاط ضعف و قوت را مد نظر قرار دهد، تلاش خود را در جهت تشویش اذهان عمومی نسبت به سازمان بهزیستی به عنوان نهاد مقدسی که محصول انقلاب اسلامی است ،بکار گرفته و بصورتی غیر مسئولانه و غیر حرفه ای ، صرفا تخریب مدیریت محترم دستگاه را هدف خود قرار داده اند که البته به ابراز تاسف در این خصوص بسنده می نمائیم .
مع الوصف لازم است توضیحاتی را در جهت انعکاس اقدامات درخور توجه اداره کل بهزیستی گیلان که برای نظارت بر مراکز مذکور که تا کنون به انجام رسیده است به منظور تنویر اذهان عمومی به اطلاع برسانیم :
۱_ ضمن احترام به تمامی درمانگران عرصه اعتیاد، نبایست کتمان کنیم که سپردن امور درمان معتادان به افرادی که خود زمانی بیمار بوده و بعضاً فقط ادعای بهبودی می نمایند، از اشتباهات دردناکی است که در گذشته(قبل از استقرار دولت تدبیر و امید) صورت گرفته و در این دولت بتدریج سعی در اصلاح فرایند آن گردید.بطوری که صدور مجوز کمپ ها از بهمن سال ۹۳تا اسفند سال ۹۴ برای مدت بیش از یکسال در سرتاسر کشور بطور کامل متوقف گردید و پس از تهیه و ابلاغ دستورالعمل اصلاحی مجدداً از سال ۹۵ آغاز شده است.
۲_ در طی سنوات ۹۴ تا ۹۷تعداد ۱۷ واحد از کمپ های متخلف در استان گیلان در شهرستانهای رشت، فومن ، شفت ، انزلی، تالش ، لنگرود، لاهیجان و رودبار مورد تعطیلی دائم یا موقت قرار گرفتند و اقدامات انضباطی نسبت به تعدادی دیگر از کمپ ها نیز مبادرت گردید.
۳_ مدیر کل محترم بهزیستی گیلان در یکی از جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در سال ۹۴ در اظهار نظری به صراحت ایراد فرمودند که :
“شخصا بر این باورم که در سنوات گذشته تبعات سوء ناشی از فعالیت کمپ ها بیشتر از فواید حاصل از آن بوده است .”
۴_ چنانچه وضعیت فعلی کمپ ها در مقایسه با سنوات ماضی به صورت منصفانه مورد قیاس قرار گیرد ، تفاوت بسیار محسوسی در بهبود کیفیت خدمات این مراکز پدید آمده است به طوری که به طرز محسوسی از تعداد موارد اقدامات خودسرانه کمپ‌ها برای ترک اجباری بیماران کاسته شده و در نتیجه در حال حاضر کمپ ها برای قوام فعالیت خود با تنزل جدی سطح درآمد هایشان مواجه می باشند. و به همین دلیل به طور قابل توجهی تعداد متقاضیان اخذ مجوز تاسیس کمپ نیز کاهش نشان می‌دهد.
و از طرف دیگر تعداد دیگری از کمپها نیز صادقانه ، خدمات شایسته ای به انجام میرسانند که در پاره ای از موارد بصورت رایگان و بدون جلب کمکهای دولتی بوده است.
از جمله بازدیدی که اخیرا از کمپهای شهرستان آستارا صورت گرفته و به صدور تقدیرنامه برای یکی از این کمپها انجامید.
۵_ با این وجود اداره کل بهزیستی گیلان برای بازبینی وارزیابی مجدد فعالیت کمپ های موجود تا اطلاع ثانوی از پذیرش درخواست جدید برای تاسیس کمپ را متوقف نموده است و انتظار دارد سایر مسئولین سیاسی اجتماعی استان نیز از تصمیم متخذه قاطعانه حمایت نمایند.
۶_ علاوه بر آن در طی سال جاری مواردی اخطار کتبی نسبت به سایر مراکز تحت نظارت بهزیستی اعم از مراکز توانبخشی و مهدهای کودک به دلیل پاره ای ازتخلفات صورت گرفته است که نشان دهنده ی حساسیت ویژه اداره کل بهزیستی در این خصوص می باشد.
در خاتمه اعلام می دارد که اداره کل بهزیستی گیلان آمادگی کامل دارد که به نقطه نظرات کلیه رسانه ها به عنوان وجدان آگاه جامعه توجه ویژه معطوف داشته و انتظار دارد در تعامل سازنده مراتب را به نحو مقتضی به واحد روابط عمومی استان و یا ادارات بهزیستی شهرستانها و سایر دوایر ذیربط منعکس فرمایند و یقینا موظف خواهیم بود در اسرع وقت بررسی و ترتیب اثر بخشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *