کد خبر: 2438
تاریخ انتشار: 22/مهر/1397 - ساعت : 20:25

استاندار گیلان :در سایه هم افزایی بسترهای کارآفرینی نابینایان محقق شود

استاندار گیلان :در سایه هم افزایی بسترهای کارآفرینی نابینایان محقق شود

 

به گزارش خط قرمز ، همایش گرامیداشت هفته جهانی نابینا با حضور استاندار گیلان ، مدیر کل بهزیستی گیلان ، تعدادی از مسئولان و جمع کثیری از معلولان و نابینایان در سالن یادگار امام خمینی (ره) رشت برگزار شد .

استاندار گیلان با اشاره به لزوم بهره گیری از توانمندی های این افراد در بخش دولتی و خصوصی تصریح کرد: باید بسترهای توانمندسازی معلولان و نابینایان در مسیر کارآفرینی از سوی مسئولان دستگاه های اجرایی محقق شود.

مصطفی سالاری در مراسم روز نابینایان با تبریک این روز به بیان توانمندی های معلولان و نابینایان اشاره کرد و گفت:توانمندی این افراد در بسیاری از موارد بیش از افراد عادی است.

وی با اشاره به لزوم بهره گیری از توانمندی های این افراد در بخش دولتی و خصوصی تصریح کرد: باید بسترهای توانمندسازی معلولان و نابینایان در مسیر کارآفرینی از سوی مسئولان دستگاه های اجرایی محقق شود.

نماینده عالی دولت در گیلان به شعار امسال روز جهانی نابینایان اشاره کرد و افزود: شعار “رفع تبعیض” باید با تلاش همه جانبه مردم و مسئولان محقق شود.

سالاری توجه به نیازمندی نابینایان در حوزه های مهارتی،فرهنگی و اجتماعی را یک ضرورت جهت مطالعه و برنامه ریزی خواند و خاطرنشان کرد: در بخش ساخت و ساز ابنیه و تاسیسات نیز باید نسبت به رعایت اصول مهندسی ساختمان اقدام کرد تا سهولت تردد برای افراد کم توان امکان پذیر باشد.

مدیرکل بهزیستی گیلان:

پرداخت یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای هزینه دانشگاه معلولان گیلان 

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه 70 دانشجو نابینا و کم بینا از خدمات بهزیستی گیلان بهره مند می شوند گفت:سال گذشته یک میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه دانشجویی به معلولین تحت پوشش سازمان پرداخت شده است.

محمدرضا پارسی در مراسم گرامیداشت هفته جهانی نابینایان که در سالن یادگار امام رشت برگزار شد گفت: توانمندسازی معلولان در حوزه اشتغال، تامین مسکن و استقلال و رفاه اجتماعی رویکرد مهم بهزیستی استان است.

وی با بیان اینکه در استان گیلان بالغ بر 40 هزار نفر معلول تحت پوشش بهزیستی هستند افزود: از این تعداد 4 هزار نفر نابینا و کم بینا هستند.ارائه‌ی خدمات آموزشی، توانبخشی، تهیه لوازم آموزشی، عصای سفید و سایر لوازم مورد نیاز از جمله خدمات این اداره برای نابینایان است.

پارسی ادامه داد:مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و مراجعات پزشکی برای پیشگیری از اختلالات بینایی موثر است و سازمان بهزیستی بر همین اساس طرح تنبلی چشم را برای کودکان سنین ۳ تا ۵ سال انجام می‌دهد تا با مداخله به هنگام از معلولیت نابینایی و کم‌بینایی آنها جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: اشتغال یکی از دغدغه های مهم این گروه از معلولان است ادامه داد: قشر نابینای جامعه ما، از لحاظ هوش و استعداد در سطح بالایی قرار دارند.

پارسی با بیان اینکه در حال حاضر 70 دانشجو نابینا و کم بینا  از خدمات بهزیستی گیلان بهره مند می شوند  افزود: 4 دانشجو در مقطع دکترا تحت پوشش این سازمان هستند.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته یک میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه دانشجویی به معلولین تحت پوشش سازمان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه مستمری بگیران بهزیستی گیلان افزایش یافته است، تصریح کرد: تعداد مستمری بگیران بهزیستی گیلان به 16هزار نفر رسید.

رییس مجمع نمایندگان استان گیلان:

مشکلات معلولین مورد توجه قرار گیرد

ولی داداشی رییس مجمع نمایندگان استان گیلان و نماینده مردم آستارا در ادامه این مراسم به امکانات و تجهیزات برای معلولین در کشورهای توسعه یافته اشاره کرد و گفت: تجهیزاتی که در کشورهای توسعه یافته وجود دارد در کشور ما وجود ندارد.

وی افزود: مشکلات معلولان بسیار زیاد است اما پیرامون مناسب سازی معابر و اماکن، وضعیت اشتغال و شیوه ارائه خدمات اقداماتی صورت گرفته است.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مشکلات معلولین باید مورد توجه قرار بگیرد تا این عزیزان دغدغه  معیشتی نداشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: معلولان مانند افراد عادی حق زندگی دارند که باید از حقوق این افراد دفاع کرد.

 

گفتنی است که درپایان از نابینایان و معلولین موفق و حائز رتبه گیلان تجلیل شد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *