خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

اختتامیه نخستین جشنواره تئاتر تک نفره و دو نفره استانی عشق ماندگار برگزارشد


اختتامیه نخستین جشنواره تاتر تک نفره و دو نفره استانی عشق ماندگار در سالن پژوهشکده گیلان شناسی برگزار شد.


در مراسم این اختتاحیه دکتر افشین عموزاده دبیر جشنواره با بیان اینکه هنر تئاتر هنری به قدمت تاریخ بشر و سرای با قدمت آغاز عقلی تکاملی بشر تا به امروز است ،وی افزود :هنرمندان مختلف تئاتر از هنر تاتر تجملی و اشرافی قرن نوزدهم رو به هنر تئاتر یک نفره و دو نفره و با تعداد کمی از عوامل شکلی جدید به تئاتر روی آوردند و می توان گفت این تئاتر بستر مناسبی جهت رشد و ارتقاء تئاترهای کوچک و تجربی است.

وی به تشریح مراحل برگزاری جشنواره تئاتر یک نفره و دو نفره اشاره کرد و گفت :جشنواره تئاتر یک نفره و دو نفره با عنوان عشق ماندگار و جایزه هنری پارسی از سال گذشته آغاز شد و آثار بسیاری به دبیرخانه رسید اما تنها ۱۶ اثر ویژگی شرکت در اجرای صحنه ای را داشت که پس از بازبینی 8  اثر از هنرمندان گیلانی انتخاب شدند که پس از طی مراحل داوری 4 اثر توانستند عنوان اثر برگزیده این جشنواره را کسب نمایند.

دکتر عموزاده افزود: محمد پورجعفری ،فرهاد رحمان زاده و مهران به نهاد از داوران این جشنواره هنری بودند و تلاش ما این بود که هنرمندان بتوانند با تئاتر یه نفره و دو نفره بیشتر آشنا شوند و هنرمندان زیادی برای این تئاتر پرورش یابند.

وی با اعلام ابنکه مرحله دوم جشنواره تئاتر تک نفره و دونفره کشوری خواهد بود ،افزود: مرحله دوم این جشنواره به زودی فراخوان خواهد شد و فرق دوره اول و دوره دوم در اجرای متن نمایشنامه ها خواهد بود. در دوره اول شرکت کنندگان می بایست فقط از کتاب نمایشنامه پارسی متن انتخاب کنند اما در مرحله دوم که اسفند ماه برگزار می‌شود می‌توانند از متن‌های دیگر استفاده نمایند

وی با بیان اینکه خط مشی جشنواره تئاتر تک نفره و دو نفره تالیف است افزود: پیش‌بینی ما این است که استقبال خوبی از علاقه‌مندان به هنر داشته باشیم و امیدواریم که در دوره دوم آثار بیشتری ازنمایشنامه‌نویسی نیز به جشنواره  ارسال گردد.

گفتنی است که در این جشنواره از یک عمر تلاش هنری و بازیگری هنرمند گیلانی اکبر محبوبی فر با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.

بر طبق آرای هیات داوران :
برگزیده کارگردانی : خانم فریماه جعفر زاده برای کارگردانی ضریح چشمهایت از رشت
برگزیده بازیگری زن : خانم شعله عابدی برای بازی در نمایش ضریح چشمهایت از صومعه سرا
برگزیده بازیگری مرد : آقای علی عاشوری برای بازی در نمایش بادسرخ از رشت
برگزیده ویژه بازیگری : بخاطر بازی شایسته و سالها حضور درخشان در صحنه تئاتر به آقای اکبر محبوبی فر برای بازی در نمایش تولدی دیگر تعلق گرفت .


 

خبرنگار : طیبه قدیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *