خط قرمز خبر - پایگاه خبری خط قرمز

آسیب ها و فرصت ها بر اجرای تئاتر خیابانی رشت بررسی شد


جلسه ” بررسی آسیب ها و فرصت ها بر اجرای تئاتر خیابانی رشت ”  با حضور رییس سازمان فرهنگی اجتماعی  ورزشی شهرداری رشت و دو تن از اعضای شورای شهر رشت و چند تن از کارگردانان فعال عرصه هنر برگزار شد .


 رییس سازمان فرهنگی اجتماعی  ورزشی شهرداری رشت با یادآوری اینکه نمایش خیابانی دائمی از تیرماه سال گذشته به همت هنرمندان شکل گرفته است،گفت:ما جزء محدودترین سازمان های فرهنگی هستیم که توانستیم در اکثر حوزه های هنری پیشگام باشیم.

علیرضا حسنی با اشاره براینکه نمایش خیابانی باید محل دائمی داشته باشد تا  مخاطب از مکان و جزئیات  آن اطلاع داشته باشد،اضافه کرد:در رشت متاسفانه بیشتر در جهت دلسرد کردن به کارهای هنری قدم برداشته میشود و هدف مااین بود که از پناسیل هنرمندان استفاده کنیم.

هنرمندان بسیار ماهرانه به معضلات جامعه می‌پردازند

فاطمه شیرزاد رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت در این جلسه گفت: در چارچوب سیاست گذاری‌های کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا حمایت از آثار هنری و تولید محتوا صورت می گیرد.

شیرزاد با بیان اینکه در تئاتر خیابانی بیشتر موضوعات به معضلات اجتماعی بر می‌گردد، افزود: هنرمندان بسیار ماهرانه به معضلات جامعه می‌پردازند و مردم نمایش ارائه شده را با زندگی واقعی خود مقایسه می‌کنند.
وی گفت: رویکرد برنامه‌های اجتماعی و هنری را باید تغییر بدهیم و از حالت روزمرگی خارج شویم.
شیرزاد با اشاره به اینکه در پایان هر فصل از تئاتر خیابانی از پیشکسوتان تجلیل شود، تصریح کرد: آنچه ارائه داده می‌شود باید به ذائقه مردم بیشتر نزدیک شود بنابراین نشست‌های تخصصی در این زمینه در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای رشت برگزار خواهد شد.

وی به برگزاری جشنواره کودکان در رشت اشاره کرد و افزود: شهر رشت شهر دوستدار کودک قرار گرفته است و به همین منظور باید زیر ساخت‌های مناسب برای شهر دوستدار کودک را فراهم کنیم.

 

مازیار دارایی با بیان اینکه هدف از اطلاع رسانی در جهت رشد یک اثر تاثیرگذار است،گفت:در این فضا که  هیچ تحولی رخ نمیدهد،اگر  اتفاق خوبی افتاد باید درست حمایت شود.

تهیه کننده برنامه هفت هنر با اشاره بر سبقه فرهنگی رشت بعنوان اولین ها اظهار کرد:امیدوارم تئاتر خیابانی برای بالا بردن فرهنگ شهروندی تاثیر مثبت داشته باشد و مخاطبان ما سفیران خوبی برای فرهنگ و هنری شهر ما شوند.

 

در ادامه نشست رضا حقی کارگردان تئاتر با انتقاد از اینکه ۱۱ جشنواره در استان تعطیل شده است، افزود: این ۱۱ جشنوار شامل جشنواره بسیج، کمیته امداد، بهزیستی، کانون فرهنگیمساجد، نماز و…. است که تعطیل شده اند.
حقی با بیان اینکه متاسفانه یک اصلی در این کشور وجود دارد که می گوید اگر من در بازی نباشم آن بازی خراب است، گفت: نحوه ورود در عرصه هنر بسیار مهم است و هیچ کس دوست ندارد در این کشور کار فرهنگی انجام شود. متاسفانه هنرمندان نیز رقبتی برای حضور در جشنواره‌ها را ندارند.
وی گفت: برای توسعه تئاتر بسیار تلاش کردیم تا ۱۰ اجرا در ۱۰ شهرستان محتلف انجام دهیم تا بتوانیم فرمانداران را متقاعد کنیم که تئاتر دائمی در رشت قابلیت اجرا در آن شهرستان ها را نیز دارد.

حقی با بیان اینکه اجرای تعزیه در تئاتر خیابانی سبب نابودی این هنر می‌شود، گفت: مخاطبین تئاتر با تعزیه فرق دارند و در تئاتر خیابانی از مردم پولی دریافت نمی‌شود اما اگر تعزیه هم به این سمت بیاید، مردم عادت خواهند کرد تا برای تماشای این هنر با سابقه ۴۰۰ سال پولی پرداخت نکنند و همین امر سبب نابودی این هنر می‌شود.

این کارگردان افزود: مقام معظم رهبری ۲۰ سال پیش عنوان کرد یک تئاتر تاثیرش از ۴۰ منبر بیشتر است اما متاسفانه سازمان تبلیغات هیچ توجه ای به این امر نمی‌کند.

وی با بیان اینکه تئاترخیابانی از سپاه شروع شده، گفت: ۳ کار خیابانی در سال ۶۰ را با هزینه ۳۵ هزار تومان در اوج جنگ اجرا کردیم.

حقی به برگزاری فصل شیدایی در رشت اشاره کرد گفت: از حامیان برگزار کننده این برنامه سپاه و بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس بودند اما همان نهادهایی که برای تئاتر خیابانی می گویند، پول نداریم چطور است برای این برنامه یک میلیارد از تهران گرفتند و شرداری نیز نزدیک به ۲۰۰ میلیون تومان رای صندلی خرج کرد.

وی افزود: انتقاد می‌کنند که بداهه نویسی درست نیست در حالی که بسیاری از هنرمندان اساس کارشان بداهه است.

این هنرمند تصریح کرد: نمی‌توان گفت هر کاری که دو روزه بسته شود غلط است و هر کاری که دو ساله انجام شود کاملاً بی نقص است. چرا چنین فتواهایی را از تریبون صداوسیما انتشار می‌دهید.

حقی در ادامه با بیان اینکه بدنه شهرداری نمی‌داند کار فرهنگی چیست، گفت: ۱۰ نفر در شهرداری بلد کار فرهنگی نداریم. پیاده راه فرهنگی را درست کردیم اما هیچ محتوای فرهنگی برای آن نداریم.

مهرانه به نهاد هنرپیشه تئاتر و تلویزیون در ادامه جلسه با انتقاد به اسم تئاتر خیابانی دائمی گفت: ما چنین چیزی در هنر نداریم. دائمی یک مکان است اما تئاتر خیابانی در نقاط مختلف باید برگزار شود و بهتر است آن را تاتر دائمی نامگذاری کنیم.

وی در ادامه خواست تا در هر فصلی از چند گروه تئاتر از بیرون استان برای اجرا به شهر رشت دعوت شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *